Do czego służy hirudoterapia?

Leczenie za pomocą pijawek medycznych jest jedną z najstarszych metod stosowanych przy terapii przewlekłych chorób. Hirudoterapia wciąż jednak jest owiana licznymi mitami związanymi z jej zastosowaniem. Obecnie przeżywa swego rodzaju odrodzenie i coraz częściej jest zalecana pacjentom m.in. z ciężkimi schorzeniami.

Leczenie pijawkami dla wielu wciąż związane jest z upuszczaniem tzw. złej krwi. Jednak wbrew wszelkim mitom hirudoterapia może służyć zarówno jako kuracja poprawiająca kondycję całego organizmu, jak i wsparcie przy walce z przewlekłymi schorzeniami.

Skąd pochodzą właściwości prozdrowotne?

Związki lecznicze są umiejscowione w gruczołach ślinowych pijawek. Jest ich ponad 110, dotąd nie są jeszcze znane wszystkie zdrowotne właściwości tych substancji. Hirudozwiązki wspomagają funkcjonowanie organizmu oraz poprawiają kondycję osoby poddawanej terapii.

Wśród nich występują m.in. hirudyna (działająca przeciwzakrzepowo), aparyza (poprawiająca płynność krwi i zmniejszająca jej lepkość), gilatyna (działająca przeciwko przerzutom) oraz hementyna (rozbijająca zakrzepy powstałe w organizmie). To tylko przykłady działania pijawek na organizm człowieka.

Inne hirudozwiązki przeciwdziałają przerzutom, rozszerzają naczynia krwionośne czy uśmierzają ból. Stąd tak duża popularność tej kuracji wśród pacjentów chorych np. na miażdżycę.

Rodzaje terapii pijawkami leczniczymi

W zależności od potrzeb osoby poddawanej terapii istnieje kilka jej rodzajów. Jednym z nich jest hirudokompleksoterapia. To jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania pijawek. Są one przykładane do ciała pacjenta w kilku miejscach jednocześnie, przez co oddziałują w tym samym czasie na różne układy.

Równie popularne jest leczenie miejscowe. W tym przypadku pijawka układana jest do miejsca ból, czego efektem jest bezpośrednie wprowadzanie hirudozwiązków do układu czy organu poddawanego terapii. W ten sposób leczenie jest znacznie intensywniejsze.

 

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz