Kawa energii doda, ale czy zdrowia też?

Napój z kofeiną, czyli kawa, to nieodłączna część życia praktycznie każdego Polaka. Dzięki niej możemy obudzić się rano, dodać sobie energii po południu albo po prostu odpocząć i delektować się aromatyczną małą czarną podczas przerwy. Jednym słowem kawa energii doda, ale czy zdrowia też? W tym artykule sprawdzimy to.

Właściwości kawy

Naukowcy na każdym kroku w swoich badaniach udowadniają zdrowotne właściwości kawy. Odchudza, przyspiesza przemianę materii, dodaje nam energii, neutralizuje wolne rodniki i sprzyja odbudowie komórek. Często nawet mówi się, że kawa może nas nie tylko energetycznie doładować, ale i regularnie pita poprawi nasze zdrowie. Oczywiście nadal myślimy o małej czarnej bez mleka, cukru, śmietanek i innych dodatków.

Mimo opinii, że espresso wypłukuje również magnez i inne cenne składniki z naszego ciała, warto obalić ten mit. Bo ten napój kofeinowy, pity pod czystą postacią bez tuczących składników, zapewnia naszemu organizmowi szereg pozytywnych doznań. Między innymi poprawa krążenie krwi, dodaje do naszych komórek antyoksydanty, zapobiega przewlekłej depresji i chorobom wieńcowym. Ale jaką kawę pić dla zdrowia? Czy gatunek i sposób parzenia ma duże znaczenie?

Jaka kawa doda zdrowia?

Mała czarna pita w rozsądnych ilościach doda nam sporo zdrowia. Jeśli chcemy odczuć jej pozytywny wpływ, nie przekraczajmy dziennie 4 filiżanek lub 2 kubków małej czarnej. Zamiast cukru, możemy osłodzić ją stewią albo miodem. A gdy nie możemy obejść się bez mleka, stawiamy na napoje sojowe, ryżowe, owsiane lub migdałowe.

Ważny jest również rodzaj i sposób przygotowywania kawy. Najlepsza będzie mieszanka arabiki z robustą. A jak prawidłowo zaparzać ten napój? Najlepiej, gdy wykonamy go w ekspresie ciśnieniowym. Nie zapomnij również o nowoczesnym sposobie przygotowania małej czarnej. Jest nim kawa w saszetkach, którą umieszczamy w ekspresie w miejscu, gdzie sypie się zmieloną kawę. Kawa pads zapewni ci zdrową dawkę kofeiny, która zwiększy twoją efektywność i szybko rozbudzi cię przed ciężkim i długim dniem.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz