Pasta z fluorem czy bez

Na temat fluoru pojawia się wiele informacji. Środowiska alt-medowe oraz miłośnicy teorii spiskowych upatrują się w fluorowanych pastach do zębów oraz w fluorowanych pokarmach strategii wyniszczenia ludzkości. Brzmi to oczywiście niedorzecznie, niemniej jednak należy mieć świadomość znaczenia fluoru w diecie, pokarmie i wiedzieć, jakie działania niepożądane może nieść spożywanie zbyt dużych ilości fluoru w diecie. O tym czy pasta z fluorem jest szkodliwa opowie nam dentysta z gabinetu DamDent.

Czy pasta z fluorem jest bezpieczna?

W Polsce fluorki występują najczęściej w ogólnodostępnych pastach do zębów oraz stosowane są jako narzędzie dla profilaktyki fluorkowej realizowanych u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Fluor ma udowodnione działanie przyczyniające się do poprawy mineralizacji, twardości i jakości szkliwa. Odpowiada on za uwapnianie i tworzenie hydroksyapatytów – są to związki kompleksowe wapnia budujące szkliwo. W Stanach Zjednoczonych, gdzie powszechna jest fluoryzacja wody pitnej zaczęto jednakże dostrzegać ciemniejszą stronę korzystania z fluorków.

Zagrożenia wynikające ze stosowania nadmiernych ilości fluoru?

Stan przewlekłego zatrucia niewielkimi, kumulatywnymi dawkami fluoru określany jest fluorozą. Jest to zatrucie manifestujące się różnymi powikłaniami, do których zaliczyć należy powikłania stomatologiczne, powikłania kostne i powikłania pokarmowe i ogólnoustrojowe.

Fluorki mają właściwości żrące i parzące – przy nadmiernej ekspozycji mogą powodować uszkodzenie szkliwa, powstawanie plamek i prążkowania w obrębie szkliwa. Kości pod wpływem fluoru ulegają nadmiernemu wysyceniu, co może doprowadzać do złamań patologicznych. W przypadku poważniejszego zatrucia dochodzić może do uszkodzenia układu nerwowego, wątroby, zaburzeń krwiotworzenia, drgawek, zaburzeń równowagi oraz zahamowania w rozwoju intelektualnym. Silny stopień ekspozycji na fluor doprowadzić może nawet do zgonu w mechanizmie zatrzymania ośrodka oddechowego.

Więc jak jest z pastami?

Korzystanie z past fluorowych jest bezpieczne. W Polsce, gdzie woda pitna nie jest poddawana fluoryzacji korzystanie z past dentystycznych jest w pełnym zakresie bezpieczne.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz