Nosówka u psów – uporaj się z chorobą!

Szczepienie na nosówkę zwykle znajduje się w pakiecie szczepień wraz z parwowirozą. Nie są to szczepienia obowiązkowe, ale zasadnicze, które warto wykonać. Dlaczego? Bo nosówka to bardzo częsta choroba u naszych pupilów. Jednak tak naprawdę nie do końca wiemy, jaka to jest choroba i czym się objawia. Z pewnością wiadomo, że należy ona do groźnych chorób, dlatego lepiej jej zapobiegać niż leczyć.

Nosówka – kiedy może dopaść psa?

Nosówka nie należy do przyjemnych chorób. Niestety, kiedy już zaatakuje, trudno sobie z nią poradzić. Już sama z siebie nie jest lekka w przebiegu. Dodatkowo często rodzi groźne powikłania bakteryjne. Szczepienie na nosówkę powinno być wykonane już w wieku szczenięcym, ponieważ to właśnie szczeniaki chorują najczęściej na tę chorobę.  Dolegliwość bierze się z wirusa nosówki, którym pies może zakazić się od innego psa lub innych zwierząt poprzez drogę kropelkową albo pokarmową. Wirus atakuje w głównej mierze węzły chłonne w śródpiersiu oeraz migdałki. Ostatecznie nosówka może zakazić komórki wszystkich układów, a w tym cały układ limfatyczny.

Popularne objawy nosówki

Objawy zależą przede wszystkim od postaci choroby. Jak możemy je zaobserwować? Przede wszystkim u psa zakażonego wirusem nosówki może występować wysoka gorączka. Pies jest osowiały, ma biegunkę oraz wycieki z nosa i spojówek. Wypływy z nosa mogą być surowicze, ropne oraz krwiste. Czasami dodatkowo występuje ciężkie zapalenie płuc. Innymi objawami jest owrzodzenie, ropnie na wewnętrznej stronie ud i w okolicach warg, oczu i nosa. To tylko jedne z wielu objawów, jednak chyba to właśnie te są najłatwiejsze do zaobserwowania. Jeśli uda nam się je rozpoznać, będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z nosówką. Wówczas przyda nam się dobry weterynarz Wrocław.

Jak wygląda leczenie?

Śmiertelność psów chorujących na nosówkę jest duża, a najczęstsze zachorowania występują u zwierząt nieszczepionych. Psy z wcześnie wykrytą nosówką mają mimo wszystko spore szanse na wyzdrowienie, a leczenie polega głównie na likwidowaniu objawów. Weterynarz będzie starał się na początku zniwelować gorączkę oraz usprawnić funkcjonowanie układu immunologicznego. Niestety jeśli pies jest już w zaawansowanym stadium choroby, to niezbędne jest wprowadzenie żywienia pozajelitowego. Zwierzę po leczeniu nosówki musi mieć długą rekonwalescencję, a my wówczas musimy zwrócić szczególną uwagę na dietę psa i zapewnienie mu spokoju.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz