Troskliwa opieka w komfortowych warunkach

W Polsce nie brakuje profesjonalnych domów opieki dla seniorów i osób chorych. Niestety nie oznacza to, że wybór odpowiedniej placówki należy do najłatwiejszych. Powierzając starszego, często dotkniętego różnymi schorzeniami człowieka w nieznajome ręce musimy mieć pewność, że zostanie zapewniona nie podstawowa, ale kompleksowa opieka. To właśnie dzięki temu starość wcale nie musi kojarzyć się ze smutkiem czy ciszą – zamiast tego upłynie pod znakiem radości, komfortu i spokoju.

Kiedy należy podjąć decyzję o domu opieki?

Umieszczenie kogoś bliskiego w profesjonalnym domu opieki zwykle wiąże się z podjęciem bardzo trudnej decyzji. Nie do końca chcemy oddawać dziadka czy babcię w obce miejsce, czasem położone dość daleko od naszych rodzinnych stron. Nie da się jednak ukryć, że istnieją pewne okoliczności, które stanowią bezpośrednie wskazania do znalezienia profesjonalnego domu spokojnej starości.

Przede wszystkim za taką placówką należy się rozejrzeć w chwili, kiedy senior boryka się z chorobami bądź niepełnosprawnością, która utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Wówczas, nawet przy dobrych chęciach, nie zawsze będziemy w stanie odpowiednio zająć się taką osobą, ponieważ tutaj jest już wymagana profesjonalna opieka. Takie zaburzenia jak Alzheimer czy Parkinson mogą sprawić, że chory człowiek nie będzie mógł prowadzić samodzielnego życia. Jeśli występują problemy z trzymaniem moczu lub stolca albo konieczna jest stała asysta podczas posiłków, to również dom opieki może się sprawdzić. Choroby zmuszające do stałego leżenia w łóżku także stanowią podstawowy powód, dla którego warto poszukać pomocy.

Inne okoliczności to oczywiście takie, w których chory nie ma opiekuna bądź też jego opiekun, ze względu na własne zdrowie lub inne przyczyny, nie jest w stanie stale się nim zajmować. Dom spokojnej starości pełen jest wykwalifikowanych pielęgniarek i opiekunów, którzy doskonale sprawują pieczę nad mieszkańcami.

Dom opieki dla seniorów i osób chorych – jaki wybrać?

Należy pamiętać, że udając się na rozmowę do interesującego nas domu opieki, mamy prawo zapytać o wszystko, co nas interesuje. W końcu nie chodzi tylko o znalezienie placówki w dogodnej lokalizacji czy w korzystnej cenie – podstawą jest tutaj troskliwa opieka i komfort seniora, który ma w tym miejscu zamieszkać.

Przede wszystkim warto się dowiedzieć, jak w takim domu opieki prezentuje się plan dnia. Jedną z istotniejszych kwestii jest z pewnością obecność zajęć terapeutycznych, które zapewniają starszym osobom wystarczającą ilość ruchu. Aktywność fizyczna, szczególnie gdy stan zdrowia na to pozwala, może okazać się nieoceniona przy walce z chorobą.

Dodatkowo nie wzbraniajmy się też przed sprawdzaniem kompetencji pielęgniarek, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę snu. Koniecznie trzeba zapytać, czy w placówce stosowane są środki nasenne, a jeśli tak – to w jakich okolicznościach.

Jedną z najważniejszych rzeczy dla starszego, schorowanego człowieka, jest zachowanie prawidłowej diety. Dlatego niezwykle ważne jest, czy w domu opieki podawane są regularne, pełnowartościowe posiłki dostosowane do potrzeb pacjenta.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz