Sposoby na alergię u psa

Podobnie, jak i ludzie, zwierzęta cierpią na różne alergie. Wywoływane są one przez różne alergeny. Stopień zaawansowania oraz rodzaj choroby jest uzależniony od typu czynnika, który powoduje alergię, a także momentu, w którym została ona wykryta. Jak więc sobie z nią radzić na co dzień?

Warto zapamiętać, że nikt nie powinien samodzielnie leczyć czworonoga. Żaden właściciel bez odpowiedniego wykształcenia nie może wprowadzać terapii, gdyż może to spowodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia. Przy wystąpieniu objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Przyczyny alergii u psów

Istnieje wiele czynników, które wywołują reakcje alergiczne. Wśród nich są pyłki, pleśń, hapteny, leki, kurz, insekty czy komórki skóry. Na skórze zazwyczaj pojawiają się widoczne zmiany, jednak aby to nastąpiło, musi dojść do nałożenia się na siebie kilku czynników jednocześnie.

Sposoby leczenia

Leczenie najczęściej jest stosowane objawowo, dzięki temu najpierw usuwana jest przyczyna choroby. Ponadto lekarz weterynarii przeprowadza odczulanie przy pomocy specjalistycznych zestawów. Jednak pierwszym krokiem jest zastosowanie terapii wobec pozostałych schorzeń. Poza tradycyjnymi metodami są także inne sposoby leczenia, takie jak:

  • biorezonans,
  • homeopatia,
  • koloroterapia,
  • akupunktura,
  • terapia enzymatyczna.

Zapobieganie alergii

Istnieją też sposoby zapobiegania przed występowaniem alergii. Wśród nich jest przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej ilości witamin oraz makro- i mikroelementów. Dodatkowo należy pamiętać o wprowadzeniu probiotyków i prebiotyków do codziennego funkcjonowania psa. Trzeba także uzupełnić codzienną dietę o prawidłowe odżywianie, w tym, aby pokarm był wysokiej jakości oraz był dobrze dobrany ilościowo. Ważne jest również unikanie w karmie głównych alergenów oraz eksponowania zwierzęcia na drażniące bodźce.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz