Brak orgazmu u kobiet – co może być przyczyną?

Anorgazmia – tak fachowo określa się brak orgazmu u kobiet i mężczyzn. Dolegliwość ta nie dotyczy może dużej ilości społeczeństwa, ale trzeba przyznać, że jest dość dokuczliwa. Warto wiedzieć, że anorgazmia nie wiąże się z obniżonym popędem seksualnym i brakiem ochoty na seks. Jest to po prostu niemożność osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej. Jakie są jej przyczyny?

Dlaczego kobiety nie mogą osiągnąć orgazmu?

To nie jest tak, że kobiety nie czują podniecenia czy pożądania. Ich libido jest na odpowiednim poziomie, jednak nie potrafią osiągnąć orgazmu. Nie jest to związane w żadnym wypadku z długością stosunku czy relacjami z partnerem. Problem może leżeć w psychice kobiety, jej anatomii czy fizjologii.

Oczywiście najczęściej mamy do czynienia z podłożem psychicznym. Być może chodzi o jakieś traumatyczne przeżycia łóżkowe z wcześniejszym partnerem albo wychowywanie się w środowisku, gdzie seks przedstawiany jest jako coś złego i obrzydliwego.

Orgazm pochwowy a łechtaczkowy

Jeśli kobieta potrafi osiągnąć orgazm poprzez stymulację łechtaczki, to nie powinna się martwić, że nie ma orgazmu pochwowego. Tak naprawdę trzeba się go uczyć i czasem potrzebujemy do tego miesięcy praktyki oraz kochającego i czułego partnera. Jeśli jednak kobieta nie może „dojść” w żaden sposób, przyczyną mogą być zmiany poporodowe, brak kurczliwości mięśnia Kegla, zaburzenia neurologiczne czy menopauza.

Innymi przyczynami braku orgazmu mogą być także: ból w czasie stosunku, przebyte zabiegi w okolicach narządów płciowych, zaburzenia hormonalne czy działanie niektórych leków. Ważne jest, by w tej sytuacji szybko udać się do odpowiedniego specjalisty, który rozwiąże problem. Ból podczas stosunku może bowiem wiązać się z poważniejszymi chorobami czy zakażeniami narządów płciowych. Nie możemy więc bagatelizować żadnych problemów, które sprawiają, że seks z partnerem to raczej „obowiązek” niż przyjemność. Warto w tej sprawie udać się do seksuologa, który postawi prawidłową diagnozę.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz