Schorzenia kręgosłupa a wybór materaca

Osoby, które zmagają się z chorym kręgosłupem, powinny szczególnie o niego zadbać. Mowa tutaj nie tylko o rehabilitacjach czy zabiegach, ale także – co może wydawać się błahostką – o doborze odpowiedniego materaca do spania, który znacząco wpłynie na komfort snu. Czym kierować się przy jego wyborze?

Wybór dobrego materaca – ważna rzecz

Nieodpowiednio dobrany materac może sprawić, że schorzenia i dolegliwości, z którymi zmagają się chorzy, będą pogłębiać się jeszcze bardziej. Przed zakupem materaca warto udać się do ortopedy, który udzieli cennych rad i pomoże wybrać odpowiedni model, dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Materac przy skoliozie

Skolioza jest jedną z wad postawy, występującą prawie u połowy populacji. Ma ona wiele odmian, które zależą od różnych czynników, m. in. wieku, w którym się pojawiła, lokalizacji skrzywienia i jego formy. Nieleczona może mieć wpływ na jakość życia, ponieważ towarzyszą jej silne dolegliwości bólowe, a w zaawansowanej fazie może prowadzić do trwałego obniżenia sprawności fizycznej, a nawet kalectwa.

Właściwie dopasowany materac sprawia, że osoba ze skrzywieniem kręgosłupa może należycie odpocząć. Materac powinien dopasować się do krzywizn ciała tak, aby z jednej strony nie doprowadzał do ucisku przez zbytnią twardość, a z drugiej nie dopuszczał do zapadania się ciała, które miejscami i tak jest już bardzo obciążone. Najlepiej sprawdzi się materac 120×200, który jest przystosowany do standardowych łóżek.

Materac przy kifozie

Kifoza jest ciężkim skrzywieniem kręgosłupa, które skutkuje pojawieniem się nieprawidłowej postawy (np. garb) oraz wielu innych komplikacji zdrowotnych. Jednym z etapów leczenia kifozy jest odciążenie kręgosłupa, nie tylko w dzień, ale także w nocy, dlatego niezwykle ważny jest wybór dobrego materaca.

Dobrze dopasowany materac powinien dać gwarancję podparcia pod kręgosłup w części piersiowo-szyjnej w taki sposób, aby zapewnić naturalne, lecz nie nadmierne wygięcie. Materac nie powinien być zbyt miękki, by nie doprowadzać do zapadania się w nim pleców. Właściwe będą modele twarde lub średnio-twarde.

Materac przy lordozie

Lordoza jest jednym ze schorzeń kręgosłupa, powodującym jego nadmierne wygięcie, które może nieść za sobą komplikacje dla zdrowia i zwinności. Źle dobrany materac prowadzi do pogłębienia wady, ponieważ może powodować wygięcie kręgosłupa także w nocy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie materac średnio-twardy, który dopasuje się do krzywizn kręgosłupa i odciąży odcinek lędźwiowy.

Warto pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie także w nocy.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz