Dziecko pierwszy raz u okulisty – wszystko, co musisz wiedzieć, by właściwie się przygotować

Badanie okulistyczne w przypadku dziecka należy wykonać już kiedy skończy dwa lata. Następnie należy je powtórzyć w wieku przedszkolnym, czyli 5-6 lat, a potem w wieku około 10 lat. Zatem wzrok powinno się badać co 3-4 lata. Ogólne badanie jest wykonywane w ramach bilansu dziecięcego. Jednak bardzo często zdarza się, że pediatrzy nie wykonują go dokładnie, to znaczy nie zauważą, że dziecko przy badaniu oszukuje i nadwyręża wzrok, mając jeszcze większą zdolność akomodacji dzięki silnym mięśniom wewnątrzgałkowym bądź zwyczajnie zgaduje. Dlatego warto wybrać się z dzieckiem do gabinetu okulistycznego, tym bardziej, że to nic strasznego.

Jak przygotować dziecko do badania u okulisty?

Przede wszystkim małe dziecko do wizyty u okulisty można przekonać poprzez zabawę. W jej trakcie dziecko może zasłaniać jedno oczko i odpowiadać co znajduje się na obrazku znajdującym się w odległości 2-2,5 metra od niego. Oczywiście trzeba dziecku również opowiedzieć o tym, jak będzie wyglądała wizyta i ile będzie trwała. Z reguły nie będzie to dłużej niż godzina, a często nawet krócej. Przede wszystkim trzeba przekazać dziecku, że badanie okulistyczne nie będzie go bolało, a jeśli okulista będzie przeprowadzał test ostrości widzenia, to koniecznie należy przygotować dziecko na zakraplanie oczu i zapewnić o tym, że jest to nieprzyjemne, ale bezbolesne.

Kiedy bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do okulisty?

Jeśli masz wątpliwości czy dziecko powinno wybrać się do okulisty, to możesz zaobserwować kilka kwestii. Na wadę wzroku u dziecka może wskazywać jego zachowanie. Jeśli przybliża bardzo blisko twarz do kartki czytając, pisząc lub rysując, jest to jeden z symptomów wady wzroku. Jeśli nie może skupić wzroku na jednym przedmiocie, to również może wskazywać na problemy. Na krótkowzroczność może wskazywać zarówno pocieranie oczu, jak i mróżenie przy patrzeniu na odległe przedmioty. Oczywiście są to tylko symptomy, jednak warto sprawdzić wzrok dziecka, gdy się je zauważy. To samo tyczy się zeza. Gabinet okulistyczny to miejsce, do którego powinniśmy się udać, jeśli tylko go zauważymy. Nasze obawy niekoniecznie mogą okazać się rzeczywistością, zwłaszcza, jeśli dziecko ma dość szeroki nos, który utrudnia mu prawidłowe patrzenie na wprost. Wtedy mamy do czynienia z zezem rzekomym, który nie jest jednostką chorobową.

Jakie badania u dziecka wykona okulista?

Na samym początku następuje badanie ogólne oczu. Może przeprowadzić również badanie z optotypami, czyli obrazkami umieszczonymi na tablicach w pewnej odległości. Podstawowym i pierwszym badaniem na zezowanie jest sprawdzenie umiejętności wodzenia wzroku za przedmiotem. Sprawdzane są ruchy gałek ocznych we wszystkich kierunkach. Poprzez przyrządy pomiarowe okulista sprawdza czy poszczególne parametry wzroku są dobre. Sprawdza dno oka, a także źrenicę i plamkę żółtą. Służy do tego synoptofor. Wadę wzroku okulista sprawdza po wpuszczeniu do oczu specjalnych kropli, które mają pokonać naturalną zdolność wzroku dziecka do napinania mięśni wewnątrzgałkowych.

Dlaczego wczesne wykrycie wady wzroku jest ważne?

Jeśli wada wzroku zostanie wykryta u dziecka poniżej 7 roku życia, to jest szansa, że zostanie ona wyleczona poprzez postępowanie terapeutyczne. Dotyczy to różnowzroczności kiedy funkcje słabszego oka zostają przejęte przez oko , które lepiej widzi. Leniwe oko wyłącza się z widzenia, a takie zjawisko może prowadzić do zezowania. Zasłanianie oka zdrowego i zmuszanie do pracy oka z wadą powoduje, że można przywrócić przez takie ćwiczenia prowadzone regularnie prawidłowe widzenie. Często ćwiczenia ortoptyczne prowadzone są wraz ze wspomaganiem okularami korekcyjnymi.

Bardzo ważne jest, by w przypadku stwierdzenia niedowidzenia czy nadwzroczności przekonać dziecko, że wada wzroku to nic bardzo strasznego, a noszenie okularów może być fajne. Możesz pokazać mu różne oprawki, które będzie mogło nosić, a także pokazać, jak są lekkie. Głównym problemem nie noszenia przez dzieci okularów była ich wysoka waga. Od kiedy oprawki wykonywane są z lekkich tworzyw, a szkła są coraz cieńsze okulary przestają być uciążliwe do tego stopnia, że można zapomnieć, że ma się je na sobie. Trzeba wiedzieć, że soczewki kontaktowe nie są odpowiednim wyborem dla dzieci.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz