Sygnały informujące o schorzeniach wątroby

Umiejscowienie i budowa wątroby

Wątroba jest częścią układu pokarmowego i stanowi mniej więcej 5% masy ciała człowieka. Zajmuje część jamy brzusznej poniżej żeber z prawej strony. Jej dolna część to trzewna. Składa się z miękkiej i elastycznej tkanki, co powoduje, że przylegające do niej narządy odciskają się na jej powierzchni. Z powodu częściowego zrośnięcia z przeponą położenie wątroby podczas oddychania może ulegać niewielkim przesunięciom. Organ składa się z czterech płatów, które są oddzielone od siebie jedynie częściowo. Tętnica wątrobowa i żyła wrotna zaopatrują ją w krew. Strukturę wątroby w 80% budują komórki wątrobowe określane mianem hepatocytów. To one odpowiadają za wiele funkcji, jakie spełnia organ.

Najważniejsze przyczyny chorób wątroby

W dużej mierze stan wątroby, a co za tym idzie kondycja zdrowotna, zależy od trybu naszego życia. Jedną z głównych substancji stanowiących poważne zagrożenie dla organu stanowi alkohol. Systematyczne spożywanie go w dużych ilościach prowadzi do niewydolności wątroby, a nawet marskości. Przetworzona żywność pełna chemicznych substancji, a przede wszystkim produkty tłuste i zawierające duże ilości cukru sprzyjają dysfunkcjom wątroby. Do przyczyn jej zaburzeń zalicza się wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Poważny problem stanowi również coraz częściej spotykany zespół metaboliczny związany z nadwagą i otyłością, które występują przede wszystkim w wysoko rozwiniętych krajach i stały się obecnym problemem cywilizacyjnym. Schorzenia są również wywoływane przyjmowaniem leków. Do uszkodzenia może dojść nawet w przypadku stosowania powszechnie dostępnych leków takich jak paracetamol i to w małej ilości. Częstą diagnozą stawianą w gabinetach lekarskich jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

Objawy uszkodzeń wątroby – subiektywne dolegliwości

Dolegliwości związane z uszkodzeniami wątroby są kwestią subiektywną i mogą występować pojedynczo lub pojawiać się jako różnorodne odczucia. Większe nasilenie objawów zwykle idzie w parze z zaawansowanym stanem chorobowym. Wystąpienie pierwszych objawów powinno stanowić sygnał, aby zgłosić się do lekarza, ponieważ uszkodzenie wątroby rzutuje na stan biochemiczny całego organizmu. Dolegliwości, jakie pacjenci najczęściej zgłaszają to: zmęczenie i nadmierna senność nawet w przypadku wielu godzin snu, zaburzenia koncentracji i stany depresyjne, ale na problemy z wątrobą wskazują przede wszystkim: ucisk lub ból w okolicach pod prawym żebrem, wzdęcia, niestrawność, nudności i jadłowstręt. Niekiedy mogą występować objawy grypopodobne i gorączka.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz