Zapalenia ucha u psa jest często występującą chorobą. Można ją leczyć zarówno farmakologicznie, jak i za pomocą medycyny naturalnej. Wszystko zależy od zaawansowania stanu zapalnego oraz siły występujących objawów choroby.
Zapalenie ucha u psa należy za każdym razem skonsultować z lekarzem weterynarii. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo czworonoga. Zapalenie ucha u psa może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata słuchu lub nawet śmierć.
Objawy mogą się wydawać niepozorne, jednak ich zbagatelizowanie może mieć tragiczne skutki. Najczęstsze symptomy to swędzenie i zaczerwienienie uszu, a także nieprzyjemnym zapachem. Mogą też pojawić się trzepanie głową oraz ból, który zwierzak manifestuje poprzez piski lub jęki.
Zapalenie ucha u psa może mieć wiele niepokojących powikłań, dlatego gdy tylko zauważy się pierwsze symptomy należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Leczenie na własną rękę jest odradzane. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy oraz różnych przyczyn pojawienia się stanu zapalnego ucha.
Do leczenia zapalenia stosowane są przede wszystkim krople oraz leki mające działanie przeciwalergiczne. Często jest tak, że stan zapalny pojawia się wskutek silnej reakcji alergicznej na produkt bądź inny czynnik uczulający. Dlatego warto sprawdzić co dolega pupilowi u specjalisty.
W ramach medycyny domowej można jedynie stosować witaminy i minerały zawarte w karmach lub specjalnych preparatach dla czworonogów. Inne sposoby leczenia wykorzystywane bez potrzebnej wiedzy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psa.
Coraz częściej zarówno lekarze weterynarii, jak i właściciele, walkę z chorobą u zwierząt wspomagają odpowiednią suplementacją. Dzięki niej pupil znacznie szybciej odzyskuje siły witalne, wraca do kondycji fizycznej oraz jest szczęśliwszy.