Gdy nasz przyjaciel cierpi – o tym jak radzić sobie z chorym psem

Choroby nie dotyczą wyłącznie ludzi. Równie często i poważnie chorują także zwierzęta, w tym psy. Bywa, że bardziej niż o siebie dbamy właśnie o nie. Gdy cierpi nasz najwierniejszy przyjaciel, często tracimy głowę, chcąc mu pomóc. Warto zatem poznać najczęstsze choroby występujące u psów. Świadomość tego, co kryje się np. za pozornie zwykłym zaczerwienieniem, zdecydowanie ułatwi rozpoznanie, co się dzieje, i uchroni nas i nasze pupile przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Choroby wewnętrzne?

Chorobami wewnętrznymi nazywamy wszystkie zaburzenia i schorzenia dotyczące wszystkich narządów i układów. Różnią się od innych tym, że żadnych zmian chorobowych nie możemy zauważyć gołym okiem. Możemy je tylko poczuć. O ile w przypadku ludzi sprawa wydaje się prostsza, o tyle jeśli chodzi o psy – niekoniecznie. Psy nie powiedzą nam, co je boli. Powinniśmy zatem mieć świadomość tego, jakie choroby pojawiają się u nich najczęściej, aby móc je rozpoznać.

Rodzaje chorób wewnętrznych u psów

Choroby wewnętrzne u psów niewiele różnią się od tych u ludzi. Ze względu na to, że organizm zarówno ludzki, jak i zwierzęcy są zbudowane podobnie, podobne są także ich rodzaje. Wśród najczęściej występujących można wskazać choroby przewodu pokarmowego, układu moczowego, układu oddechowego czy układu krwionośnego. Oprócz nich psów dotyczą także problemy dermatologiczne oraz endokrynologiczne (związane z hormonami tarczycy).

Kiedy do weterynarza?

Tak samo jak w przypadku chorób u ludzi, do jak najszybszego rozpoznania choroby i rozpoczęcia jej leczenia niezbędne jest podjęcie odpowiedniej diagnostyki. Najważniejsze jest regularne wykonywanie badań i zwracanie uwagi na wszystkie niepokojące objawy mogące świadczyć o jakichkolwiek zaburzeniach. Pamiętajmy, że umówienie wizyty u weterynarza powinno być naszym naturalnym odruchem, a nie bezwzględną koniecznością. To on stwierdzi, czy dzieje się coś niepokojącego. Szybkie działanie to połowa sukcesu.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz