Na czyraki i torbiele

Medycyna naturalna była przez naszych przodków wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń i chorób. Mimo że jej metody nie są wcale lub są słabo akceptowane przez medycynę opartą na badaniach naukowych, dziś docenia się ją na nowo. Szczególnie chętnie poddajemy się hirudoterapii, czyli kuracji pijawkami. Można ją zastosować przy leczeniu wielu schorzeń, między innymi czyraków i torbieli.

Właściwości lecznicze

W ślinie pijawek lekarskich jest około 260 odkrytych już właściwości leczniczych. Wciąż jednak trwają badania, których rezultaty zaskakują samych naukowców – okazuje się bowiem, że jest jeszcze wiele nieodkrytych właściwości leczniczych pijawek. Dlatego też lista chorób, do leczenia których są wykorzystywane jest bardzo długa. Leczenie pijawkami pomaga w pozbyciu się na przykład czyraków i torbieli.

Czyraki i torbiele

Mianem czyraka określa się bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek wraz z wytworzeniem się czopa martwiczego. Tworzący się guz jest bolesny, a jego okolica zaczerwieniona i rozgrzana. Pojedynczy czyrak zwykle nie stwarza dużego zagrożenia, o ile nie jest wyciskany i nakłuwany, można go wyleczyć w ciągu kilku dniu. Czyrak gromadny wymaga natomiast specjalnego leczenia. Z kolei torbiele są wytworami naszego ciała, powstającymi w obrębie narządów miąższowych, takich jak nerki, wątroba, choć nie tylko. Pojawiają się także w miejscach, które się w przeciągu jakiegoś czasu zmieniają – na przykład na jajnikach czy w kościach rosnących dzieci. Są wypełnione płynem, który może mieć różne kolory i skład lub treścią galaretowatą. Zazwyczaj torbiele są otoczone nabłonkiem.

Ratunkiem pijawki

Przy niewielkich stanach zapalnych, czyrakach i torbielach często wystarcza jeden zabieg, przy większych potrzebne są 3 do 4 zabiegów. W przypadku stanów przewlekłych, takich jak torbiel włosowata, potrzebne jest kilkanaście sesji terapeutycznych, jednak już po pierwszych pacjent odczuwa ulgę. Zwykle wtedy też organizm wyrzuca ropę, a obrzęk się zmniejsza, co korzystnie wpływa na samopoczucie pacjenta.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz