Przeciwwskazania do hirudoterapii

Hirudoterapia może być skutecznym lekarstwem na wiele chorób. Leczy żylaki, zapalenia żył, trądzik czy nawet problemy z bezpłodnością. Niestety nie każdy może skorzystać z leczniczych właściwości pijawek, bowiem istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Jakie przeciwwskazania możemy tu zaliczyć? Co nam może grozić, jeśli nie poinformujemy lekarza o chorobie?

Przeciwwskazania do hirudoterapii

Jest wiele chorób, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu hirudoterapii. Niestety stawianie pijawek osobom cierpiącym na nie może się źle skończyć. Kiedy nie powinniśmy stawiać pijawek?

Hemofilia i antykoagulanty

Hemofilia oraz inne skazy krwotoczne to oczywiste przeciwwskazanie. Leczenie pijawkami w tym przypadku może być niebezpieczne. Przeciwwskazaniem może być również stosowanie niesteroidowych leków agregacyjnych, np. aspiryny. Przed rozpoczęciem zabiegu powinniśmy je odstawić, uprzednio konsultując to z lekarzem.

Anemia

W tym przypadku chodzi o wartość hemoglobiny w organizmie. Przed zabiegiem wartość ta powinna przekraczać 10mg%. Niestety u pacjentów chorych na niedokrwistość poziom hemoglobiny często jest niższa.

Stan po krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego

W przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w czasie zabiegu może dojść do groźnych powikłań krwotocznych. Krwawienia mogą występować zwłaszcza u osób przyjmujących pochodne aspiryny.

Ostre stany infekcyjne

Dolegliwości te mogą być przyczyną spadku odporności. Wówczas rany po zabiegu goją się wolniej. Może nawet dojść do infekcji w kontakcie z drobnoustrojami pochodzącymi z pijawek.

Ciężka alergia

Alergicy mogą być nadwrażliwi na związki, wydzielane przez pijawki. Jeśli chcemy wykonać zabieg, musimy przyjmować leki przeciwhistaminowe przed, w czasie i po terapii.

Ciąża

Według najnowszych badań pijawki nie są zagrożeniem dla rozwoju płodu. Jednak gdyby pojawiły się jakieś powikłania infekcyjne, wymagana będzie terapia, która nie jest wskazana w przypadku ciąży.

Inne

Innymi przeciwwskazaniami mogą być także: niewyrównana cukrzyca, dializy, niewydolność nerek, zapalenie płuc, marskość wątroby, HIV, hipotonia czy menstruacja.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz