Pijawki w leczeniu chorób zakrzepowo-zatorowych

Hirudyna – silna substancja przeciwzakrzepowa

Jak już wspomnieliśmy, w wydzielinie pijawek znajdują się liczne substancje lecznicze. Głównym związkiem przeciwzakrzepowym jest tutaj hirudyna. To silny inhibitor trombiny. Wiele badań udowodniło, że substancja ta jest znacznie bardziej efektywna niż kwas acetylosalicylowy oraz heparyna, które powszechnie wykorzystywane są w zapobieganiu udarom i zawałom. W wydzielinie pijawek znajdują się antykoagulanty, które ograniczają tworzenie się zakrzepów. Według badań in vivo, które były przeprowadzane na szczurach oraz królikach, hirudyna jest dobrze tolerowana przez organizm i odznacza się niską toksycznością.

Apyraza i inne substancje przeciwagregacyjne

Leczenie pijawkami chorób zakrzepowo-zatorowych wspomagane jest także przez substancje przeciwagregacyjne. Tutaj główną rolę odgrywa apyraza, będąca inhibitorem agregacji trombocytów. Zmniejsza ona agregację płytek krwi dzięki hamowaniu wydzielania trifosforanu adenozyny. No dobrze, a tak na nasze, to apyraza po prostu upłynnia krew poprzez zmniejszenie jej lepkości.

Pijawki wydzielają także białka – kalinę i saratynę, które hamują adhezję trombocytów do kolagenu, wykorzystując czynnik von Willebranda. Zapobiega to agregacji krwi, czyli procesowi warunkującemu jej krzepnięcie.

Substancje fibrynolityczne

Badania wykazały, że w wydzielinie pijawek znajdują się także substancje fibrynolityczne – hementeryna oraz hementyna. Pierwsza z nich aktywuje plazminogen do plazminy. W ten sposób rozpuszcza zakrzepy i udrażnia naczynia. Hementyna to proteinaza, która rozpuszcza fibrynę i rozkłada fibrynogen na fragmenty peptydowe. Nie dość więc, że zapobiega krzepnięciu krwi, to jeszcze rozkłada utworzone już zakrzepy.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz