Ochrona halluksów

Wysoki obcas, źle dobrane obuwie lub predyspozycje genetyczne –  to główne powody naszej podatności na deformację stóp zwaną halluksem. Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyczy coraz większej ilości osób, szczególnie kobiet. Halluks, nazywany inaczej „paluchem koślawym”, to zniekształcenie stawu śródstopno – paliczkowego. To widoczna gołym okiem wypukłość, powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha. Halluksy to nieestetyczna przypadłość, niosąca za sobą bolesne konsekwencje.

Przyczyny powstawiania

Spośród przyczyn zewnętrznych powstawania halluksów największe znaczenie ma nieodpowiednie obuwie. Chodzenie w wysokich obcasach podnosi piętę o kilka, a czasem kilkanaście centymetrów, co powoduje przeciążenie przedniej części stopy i jej poszerzenie. Jeśli obuwie ma dodatkowo szpiczaste czubki, wówczas siła nacisku na przedstopie, a tym samym ucisk na paluch, jest jeszcze większy. Pod wpływem zniekształcenia mięśnie stopy zaczynają inaczej pracować.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie halluksów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Po pojawieniu się pierwszych objawów należy niezwłocznie zacząć działać, aby schorzenie nie zaczęło się pogłębiać. Zdaniem specjalistów marki Gehwol, w przypadku tej deformacji najważniejsza jest profilaktyka. Jednak jeśli mimo jej stosowania halluksy się rozwiną, konieczna będzie konsultacja u specjalisty. W zmianach o większym nasileniu wskazane jest leczenie operacyjne, które może zapobiec dalszemu pogłębianiu się zniekształcenia.

Ćwiczenia  

Najlepsze na zmniejszenie dolegliwości bólowych spowodowanych przez halluksy, są nieskomplikowane ćwiczenia, polegające na odciąganiu dużego palca od palca sąsiedniego. Aby efekty były widoczne, należy je powtarzać 30 razy, około 3 dni w tygodniu. Inne, równie pomocne ćwiczenia to: turlanie stopą niewielkiej piłeczki, stawanie na palcach i piętach na przemiennie oraz chwytanie palcami stóp kawałków materiału, czy zwijanie ich.

Poduszka przeciwuciskowa na halluksy

Ulgę w dolegliwościach przyniesie z kolei poduszka przeciwuciskowa marki Gehwol. Jest to orteza z żelu polimerowego, łagodząca ból i stany zapalne powodowane przez halluksy. Ta elastyczna nakładka zapewnia ochronę stopy i komfort chodzenia w każdym obuwiu. Dokładnie dopasowuje się do stopy, jest miękka i przyjemna w dotyku, a przede wszystkim posiada właściwości antybakteryjne. To wszystko zasługa żelu polimerowego, który jest bardzo delikatny i przyjazny dla skóry. Ogromną zaletą ortezy jest również możliwość jej wielokrotnego stosowania – po ściągnięciu ze stopy możemy ją bowiem umyć mydłem.

Ignorowanie pierwszych symptomów koślawego palucha może przynieść bardzo negatywne skutki. Nawet nieznaczne objawy powinny być dla nas alarmem, zapowiadającym możliwość pojawienia się poważnych komplikacji. Warto zatem dbać o stopy i pamiętać o profilaktyce.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz