Każdy nowotwór to poważna choroba, która powinna być poddana jak najszybszemu leczeniu. Bez względu na to, czy mamy na myśli niezaawansowany nowotwór skóry, czy zaawansowany rak jelita grubego. W każdym z tych przypadków szybkie podjęcie leczenia to większa szansa na lepsze wyleczenie.
Bardzo często choroby nowotworowe są dość późno wykrywane, co przekłada się na cały proces leczenia i powoduje, że terapia jest dłuższa, cięższa, trudniejsza i gorzej rokująca. Najczęściej przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że istnieją takie odmiany raka (np. nowotwór kręgosłupa), które rozwijają się powoli przez wiele lat, nie dając żadnych jednoznacznych objawów. Choć występują pewne symptomy choroby, to najczęściej są one przypisywane innym, o wiele łagodniejszym schorzeniom.
Nowotwór i ból
Późno zdiagnozowane choroby nowotworowe są zawsze trudniejsze do wyleczenia. Również z tego względu, że towarzyszy im silny ból. Bardzo często pacjenci muszą walczyć z poważnym dyskomfortem bólowym, przez co nie zawsze mają siłę na walkę z zasadniczą chorobą. U wielu z nich występuje podstawowy ból nowotworowy, który zazwyczaj jest ciągły i ma niewielkie lub średnie natężenie, dobrze reaguje na leki przeciwbólowe i może być cały czas trzymany w ryzach, jednak dodatkowo może mu towarzyszyć ból epizodyczny, który jest znacznie silniejszy. Ten rodzaj bólu określa się mianem bólu przebijającego. Na szczęście nawet ból przebijający można właściwie kontrolować. Lekarze mogą przepisywać silne leki przeciwbólowe, których dawkowanie i częstotliwość podawania jest dostosowywana do potrzeb pacjenta. Współpraca chorego z lekarzem pozwala uzyskać bardzo dobre efekty w leczeniu bólu podstawowego i przebijającego, co przekłada się na wzrost poziomu zadowolenia z życia u chorego, a tym samym na większą siłę do walki z nowotworem.
Gdzie szukać informacji o lekach przeciwbólowych na nowotwór?
Internet jest doskonałą skarbnicą wiedzy medycznej. Można w nim znaleźć specjale portale tematyczne, skupiające się właśnie wokół bólu nowotworowego. Osoby cierpiące zarówno na nowotwór skóry, kręgosłupa, rak jelita grubego czy inne rodzaje raka, mogą zaczerpnąć z nich pewnych przydatnych informacji, by lepiej przygotować się do rozmowy z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że do walki z silnym bólem nowotworowy pacjentowi niezbędny jest lekarz, który pomoże mu dobrać zarówno odpowiednie leki, jak i ich dawki.