Dlaczego pojawia się gorączka

Człowiek należy do organizmów stałocieplnych, a prawidłowa temperatura jego ciała wynosi 36,6°C. Jednakże są sytuacje, w których temperatura ta rośnie, w ekstremalnych sytuacjach nawet do 41°C. Dlaczego tak się dzieje i o czym świadczy wzrost temperatury?

Sygnał obronny organizmu

Pojawienie się gorączki jest oznaką walki organizmu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Organizm rozpoznając zagrożenie zaczyna z nim walczyć, stawiając w stan pełnej gotowości cały układ immunologiczny. Mówi się nawet, że to dobry objaw, bo gorączka podczas grypy i przeziębienia to znak, że organizm walczy i nie poddaje się tak łatwo.

Kiedy zwalczać gorączkę?

Ten pierwszy i najbardziej widoczny objaw reakcji obronnej organizmu może stać się również dla niego zagrożeniem. Zbyt wysoka temperatura jest bowiem groźna dla człowieka i może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego, jeśli gorączka rośnie bardzo szybko lub jest bardzo wysoka, to znak, że trzeba starać się ją jak najszybciej obniżyć.

Do obniżenia nadają się różnego rodzaju środki przeciwgorączkowe, które pomagają obniżyć temperaturę w czasie choroby. Można je jednak podawać tylko w określonych odstępach czasu i nie można przekroczyć dobowej dawki. Dlatego w sytuacji, w której mimo podawania środków przeciwgorączkowych, gorączka nie chce spadać, należy wspomóc się innymi metodami.

Dobrym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest robienie chłodnych okładów. Należy w ten sposób schładzać pachwiny, kark i głowę. Do obniżenia gorączki można również wykorzystać chłodną kąpiel całego ciała, ale należy pamiętać, że różnica temperatury pomiędzy wodą a ciałem nie może przekraczać dwóch stopni. Chodzi o to, by uniknąć szoku termicznego, który, zamiast pomóc, mógłby zaszkodzić.

Czy brak gorączki oznacza brak choroby?

Na koniec chcemy wyjaśnić, że choć gorączka podczas grypy i przeziębienia to normalne zjawisko, to wcale nie znaczy, że osoba, która nie ma podwyższonej temperatury, nie jest chora. Niektórzy rzadko kiedy reagują gorączką, a pojawiającą się infekcję zauważają dopiero po dodatkowych objawach w postaci ogólnego rozbicia, kataru czy bólu gardła.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz