Nowoczesne metody leczenia zębów

Piękne i zdrowe zęby to w dzisiejszych czasach nie tylko marzenia, ale i rzeczywistość. Nowoczesne technologie wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych sprawiają, że dbanie o zęby to już nie ból, tylko przyjemność. Co mają do zaoferowana dentyści i jak dziś wygląda leczenie?

Wykrywanie zmian próchnicowych

W dzisiejszych czasach próchnicę można wykryć jeszcze zanim w zębie zrobi się dziura. Jak to możliwe? Poprzez wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu, m.in. mikroskopów, lup zabiegowych czy miniaturowych kamer wewnątrzustnych, lekarz może znaleźć nie tylko niedużą plamkę, która jest początkiem próchnicy, ale także jej wcześniejszą fazę rozwojową, czyli miejsca, które uległy demineralizacji szkliwa. Zapewnia to np. lampa emitująca specjalne światło ( podświetlony nią ząb ma inny kolor) lub indykator chemiczny (posmarowane żelem zęby spłukuje się – tam, gdzie się on utrzyma, znajdują się podejrzane zmiany). Zależnie od tego, jakie są widoczne zmiany, podejmowana jest decyzja  o uszczelnianiu zęba lub wierceniu i plombowaniu.

Plombowanie

W przypadku konieczności leczenia zęba można uniknąć nieprzyjemnego borowania wiertłem. Stomatolodzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych wiertarek medycznych, które są bardzo precyzyjne, wysokoobrotowe i schładzane. Co więcej, ząb można przygotować do plombowania poprzez opracowanie ubytku pod mikroskopem. Zmiany próchnicowe (w określonych przypadkach) można także usuwać promieniem lasera wysokoenergetycznego,  ultradźwiękami lub sprężonym ozonem.

Leczenie kanałowe

Kojarzone jest głównie z długimi, kilkukrotnymi i męczącymi wizytami u stomatologa. Nowoczesne materiały pozwalają na oczyszczenie zęba, odkażenie go i wypełnienie na stałe w ciągu zaledwie jednej wizyty!

Znieczulenie

W trakcie zabiegów można odczuwać ból i dyskomfort. Da się tego uniknąć stosując nowoczesne znieczulenie. Podawane jest ono bardzo cienkimi igłami lub igłą sterowaną komputerowo. Dziąsło można także znieczulić aparatem, który emituje prąd o odpowiednim natężeniu. Innowacyjne znieczulenia chronią pacjenta przed odczuwaniem bólu i nie powodują drętwienia języka oraz części twarzy.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz