Najczęstsze choroby zębów

Statystyki mówią, że niemal co drugi Polak w ubiegłym roku ani razu nie odwiedził gabinetu dentystycznego. Mimo wielu kampanii społecznych Polacy nadal bagatelizują stan zdrowia swojej jamy ustnej. Z tego powodu coraz częściej cierpią na choroby uzębienia i dziąseł. Najpopularniejszymi chorobami jamy ustnej są: próchnica, nadwrażliwość i kwasowa erozja szkliwa. Gdy tylko odczujemy ich dolegliwości, warto szybko podjąć działania. Choroby zębów i dziąseł mogą być zagrożeniem dla całego organizmu. Czym się one charakteryzują? Jak z nimi walczyć? Jak im zapobiegać?

Próchnica

Bez wątpienia próchnica jest jedną z chorób społecznych Polaków. Badania mówią, że może na nią cierpieć nawet 96% społeczeństwa. Wywołuje ją bakteria bytująca w naszej jamie ustnej, a poprzez błędy żywieniowe i zaniedbania higieny dajemy jej wspaniałe warunki do rozwoju. Początkowe drobne ubytki w naszym uzębieniu, z czasem się powiększają prowadząc do coraz większego bólu.

Nadwrażliwość

Nadwrażliwość objawia się nagłym, przeszywających bólem podczas spożywania niektórych posiłków, szczególnie zimnych, gorących, słodkich i kwaśnych. Statystyki mówią, że na nadwrażliwość cierpi ponad 30% dorosłych Polaków. Jej przyczyną jest odsłonięta zębina, czyli silnie ukrwiona tkanka znajdująca się pod szkliwem. Wbrew tekstom pojawiającym się w reklamach, nadwrażliwości nie da się w pełni wyleczyć domowymi sposobami, nawet za pomocą medykamentów. Potrzebne jest profesjonalne leczenie stomatologiczne.

Kwasowa erozja szkliwa

W krajach zachodnich coraz częstszą przypadłością jest kwasowa erozja szkliwa. Spowodowana jest ona nadmierną ilością kwasów zawartych w pożywieniu, głównie w warzywach i owocach. Nie należy jednak rezygnować z ich spożywania, gdyż dostarczają naszemu organizmowi wiele witamin i minerałów. Zrezygnować natomiast powinniśmy z słonych i słodkich przekąsek oraz napojów gazowanych. Kwasowa erozja szkliwa może prowadzić do wspomnianej już wcześniej nadwrażliwości lub przybarwień szkliwa.

Warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, codziennym szczotkowaniu zębów oraz o prawidłowej diecie. Choroby jamy ustnej często nawracają, a leczenie ich je długotrwałe i kosztowne.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz