Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami

Hirudoterapia jest stosowana od wieków i owiana wieloma legendami. Jednak leczenie pijawkami niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Substancje, które są wprowadzane do organizmy człowieka przez ugryzienie poprawiają kondycję oraz jego funkcjonowanie.

Leczenie pijawkami jest sposobem na pozbycie się wielu przykrych dolegliwości oraz chorób. Wszystko dzięki hirudozwiązkom umiejscowionym w gruczołach ślinowych tych istot. Po ugryzieniu do organizmu człowieka wprowadzane są liczne substancje prozdrowotne.

Metody hirudoterapii

Jedną z technik najczęściej stosowanych jest leczenie miejscowe. Pijawki lecznicze są przykładane do konkretnej części ciała pacjenta po to, aby zwiększyć szybkość kuracji. Wówczas substancje przedostają się bezpośrednia do miejsca, które jest poddawane leczeniu. Hirudozwiązki m.in. rozszerzają naczynia krwionośne.

Inną metodą jest kompleksoterapia. Jej zadaniem jest kuracja kilku narządów jednocześnie poprzez przystawienie pijawek do różnych miejsc ciała pacjenta. Wykorzystywana jest podczas hamowania procesów starzenia czy kuracji miażdżycy.

Kolejną techniką jest hirudoautoimmunoterapia. W tym przypadku najpierw pijawka jest przykładana do ciała pacjenta, a następnie pobiera się z niej krew. Później oddziałuje ona na układ limfatyczny. Jednak tego typu zabieg może być wykonywany jedynie pod nadzorem lekarza. Istnieje również hirudoneuroterapia, która poprawia funkcjonowanie układu nerwowego człowieka.

Właściwości hirudozwiązków

W gruczołach ślinowych pijawek leczniczych znajduje się aż 110 związków prozdrowotnych. Każdy z nich inaczej oddziałuje na organizm człowieka. Hirudyna działa przeciwzakrzepowo. Gilatyna przeciwdziała przerzutom. Aparyza odpowiada za upłynnienie krwi oraz poprawienie jej lepkości. Natomiast hementyna rozbija powstałe w organizmie skrzepy. To nieliczne właściwości występujące we wszystkich 110 hirudozwiązkach.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz