Medycyna naturalna, czyli leczenie pijawkami

Stosowanie pijawek leczniczych jest znane od wielu lat. W dobie rozwoju medycyny wciąż sięga się po dawne sposoby leczenia. Czy stosowanie pijawek jest dziś tak samo efektywne jak kiedyś? Cóż, pora to sprawdzić.

Powrót w wielkim stylu

Pijawki były nieobecne w medycynie blisko 100 lat i dlatego to jest takie ważne. Znajdują zastosowanie chociażby w replantacji skóry, która ucierpiała w skutek oparzeń. Nie ma żadnego leku, który by w tak krótkim czasie dał takie same efekty jak pijawki. Ich ślina zawiera związki chemiczne, które stymulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Jednak to nie wszystko. Produkuje także koło stu innych substancji, które działają na układ odpornościowy. Działają na wiele schorzeń, ale niestety liczba przeciwwskazań jest długa. Ich główne przeznaczenie to stany zapalne i zmiany zakrzepowe. Idealnie sprawdzają się przy ranach, które trudno się goją.

Szybki czas działania

Pijawki cechuje duża efektywność i to tutaj jest najważniejsze. Działają szybciej niż niektóre leki. Decyzja o ich zastosowaniu należy jednak do lekarza. Specjalista, który przeprowadzi zabieg powinien być terapeutą. Jest to osoba, która posiada dużą wiedzę o anatomii człowieka włączając w to nie tylko kości, ale także mięśnie i nerwy. Warto wspomnieć, że z takiego zabiegu korzystają także sportowcy. W zależności od urazu hirudoterapia jest bardziej lub mniej efektywna. Osoby chorujące na hemofilię niestety są dyskwalifikowane do takiego zabiegu. W szczególności przypadki pacjentów, którzy zmagają się z anemią czy też nadciśnieniem.

Naturalne metody leczenia

Można zauważyć, że coraz częściej się wraca do dawnych metod leczenia. Ze statystyk wynika, że coraz częściej się nie tylko o niej mówi, ale także stosuje. Można znaleźć oferty leczenia metodami starochińskimi, indiańskimi czy też indyjskimi. Liczba specjalistów stale wzrasta, więc poniekąd można mówić o sukcesie tej metody. Powstaje coraz więcej artykułów naukowych na temat hirudoterapii. Mimo wszystko część lekarzy nadal niechętnie nią patrzy i wątpi w jej skuteczność.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz