Licówki na zęby – co to jest i kiedy robić?

Licówki to forma stomatologicznego uzupełnienia, które zazwyczaj jest umieszczane w celu skorygowania estetyki uzębienia. Występują w postaci cienkiej płytki porcelanowej, ceramicznej lub/i kompozytowej. Licówki zazwyczaj stosuje się u osób, które mają szpary między zębami, trwałe przebarwienia lub nierówne jedynki.

Licówki to cienkie płytki, które przykleja się na zęby w celu zamaskowania ewentualnych defektów estetycznych. Implanty Legnica oferują wysokiej jakości usługi w zakresie wyboru oraz zakładania tego typu rozwiązań stomatologicznych. Dzięki czemu uśmiech będzie jeszcze bardziej szczery, a Ty nie będziesz obawiał się, że ktoś będzie naśmiewał się z Ciebie z powodu szpary w zębach czy trwałych przebarwień szkliwa.

Do czego służą licówki i jakie są wykluczenia?

Licówki mają wiele zastosowań. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • rozjaśnianie zębów,
  • nadawanie zębom określonych kształtów (m.in. wydłużenie lub poszerzenie),
  • zmiana barwy zębów,
  • zabiegi korekcyjne, w tym usuwanie szpary pomiędzy zębami czy korekta ułożenia zębów.

Licówki należy jednak traktować jako nakładki, które poprawiają wygląd uzębienia. W każdym przypadku należy najpierw skonsultować się ze stomatologiem i ortodontą, czy aby na pewno nie będzie potrzebne tu kompleksowe leczenie. Płytki nie są zakładane u osób, które chorują na schorzenia dziąseł, wady zgryzu, mających próchnicę czy parafunkcje zgryzowe (np. zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci).

Co się dzieje po zabiegu nakładania licówek?

Licówki Legnica podkreślają, że po zabiegu należy trzymać się kilku istotnych zasad. Przede wszystkim pacjent powinien unikać napojów barwiących, takich jak ciemne soki czy kawa. Należy także wstrzymać się przed gryzieniem twardych owoców, nasion czy warzyw. To wszystko gwarantuje, że nie uszkodzimy płytki.

Licówki należy myć miękką szczoteczką z pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie. Natomiast przez pierwsze dni nie powinno korzystać się z nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. W tym przypadku stomatologa profilaktycznie należy odwiedzać co najmniej dwa razy do roku.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz