Zawał serca to przypadłość, na którą wciąż choruje mnóstwo Polaków. Co prawda, świadomość związana z potrzebą profilaktyki jest coraz większa, ciągle większość Polaków posiada zbyt wysoki poziom cholesterolu. To z kolei nieuchronnie prowadzi do zawału serca. Jak dbać o siebie, aby ta sytuacja nie powtórzyła się po raz drugi?
Przede wszystkim zdrowa dieta!
Osoby, które raz przeżyły zawał, do końca życia są już skazane na regularne kontrole lekarskie, bowiem bardzo możliwe jest ponowne załamanie zdrowotne serca. Lekarz dobierze odpowiednią farmakoterapię oraz wyznaczy częstotliwość wizyt kontrolnych. Doradzi również, jak obserwować swój organizm i jak często sprawdzać poziom cholesterolu. W codziennej profilaktyce najważniejsza jest jednak zdrowa dieta. Należy bezsprzecznie wykluczyć z niej alkohol, cukry oraz tłuszcze nasycone (czyli głównie zwierzęce). Tłuszcze pochodzenia roślinnego powinny znaleźć się w diecie, jednak w racjonalnych ilościach. W diecie osób, które muszą szczególnie dbać o serce znajduje się zazwyczaj chudy nabiał, warzywa, białe mięso, olej rzepakowy i specjalne margaryny. Ponadto trzeba postawić na aktywność fizyczną. Im więcej ruchu, tym lepiej dla naszego zdrowia. Już półgodzinne, codzienne spacery są w stanie odpowiednio dotlenić organizm. Warto też od czasu do czasu przesiąść się na rower lub wybrać na basen. Całkowicie należy natomiast zapomnieć o papierosach oraz stresie… Tego drugiego najtrudniej jest uniknąć, bowiem pełno go w życiu codziennym oraz w pracy. W miarę możliwości jednak należy go zminimalizować. Można stosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, np. jogę. Dobrym sposobem jest znalezienie sobie odskoczni w postaci hobby, które odciągnie nasze myśli od nieprzyjemnych spraw i pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Medycyna naturalna natomiast proponuje hirudoterapię, czyli leczenie pijawkami.
Pijawka lekarska w profilaktyce zawału i stanach pozawałowych
Skuteczność terapii pijawką lekarską została potwierdzona, dlatego hirudoterapia wraca do łask i coraz częściej jest zalecana przez lekarzy. W przypadku chorób serca nadaje się zarówno do profilaktyki, jak i leczenia stanów pozawałowych. Ponadto stosować można ją także przy chorobie niedokrwiennej serca czy zapaleniu mięśnia sercowego.