Endometrioza to heterotopowa lokalizacja błony śluzowej macicy. Przypadłość ta jest bardzo uciążliwa, a mimo wielu lat badań przyczyny jej powstawania nadal nie są do końca wyjaśnione. Zobaczcie w jaki sposób można leczyć endometriozę.
O chorobie
Endometrium (wyścielisko) to błona śluzowa macicy. W różnych etapach cyklu miesięcznego ulega ona zmianom. Wszystko dlatego, że jest wrażliwa na działanie hormonów steroidowych, w tym przede wszystkim gestagenów i estrogenów. Endometrioza jest rozrostem błony śluzowej poza jamą macicy.
-Przypadłość jaką jest endometrioza opisana została przez Daniela Shroena już w 1690 roku. Obecnie dotyka co piątą miesiączkującą kobietę, a u części z nich wywołuje ona problemy z płodnością. Najczęściej na endometriozę chorują kobiety po 30. roku życia – tłumaczy ekspert reprezentujący Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Sofimed.
Objawy endometriozy
Endometrioza objawia się w sposób podobny do innych schorzeń ginekologicznych, takich jak zapalenie przydatków, czy zapalenie pęcherza.
O jej występowaniu mogą świadczyć:
- bolesne i obfite miesiączki,
- bolesne stosunki,
- bóle i plamienia okołomiesiączkowe,
- kłopoty z zajściem w ciążę,
- ślady krwi w moczu lub krew w kale (gdy endometrium wszczepi się w odbytnicę lub pęcherz),
- parcie i ból pojawiające się podczas wypróżniania oraz tuż po nim.
Jak leczyć endometriozę?
Wybór metody leczenia endometriozy zależy od różnych czynników, między innymi od wieku chorej, stopnia zaawansowania choroby, stopnia nasilania się dolegliwości, lokalizacji ognisk, reakcji na stosowane leczenie oraz od tego, czy pacjentka stara się zajść w ciążę. Podjęcie decyzji o wyborze jednej metody nie należy do najłatwiejszych.
Endometriozę leczyć można:
- chirurgicznie – zachowawczo lub radykalnie (zależy to od zakresu zabiegu), operacja może obejmować usunięcie ognisk i (ewentualnych) torbieli endometrialnych, całego jajnika, bądź całej macicy z przydatkami. Obecnie operacje te wykonuje się zwykle drogą laparoskopową. Mają na celu wyeliminowanie widocznych zmian endometriotycznych i zrostów oraz przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych.
- farmakologicznie – leczenie hormonalne i objawowe (przeciwbólowe), ma na celu wyciszenie czynności hormonalnej jajników, co finalnie ma doprowadzić do zaniku ektopowych ognisk endometrium. Wskazaniami do przeprowadzenia terapii hormonalnej są nieoperacyjne postacie choroby, niedoszczętność operacji lub wznowy i nawrót związanych z nią dolegliwości.
Endometrioza to poważna choroba, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać na jej występowanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zleci odpowiednie badania oraz, w przypadku wykrycia endometriozy, zadecyduje o sposobie leczenia.