Korzyści z uprawiania seksu

Seks w życiu człowieka odgrywa bardzo istotną rolę. W odróżnieniu od zwierząt, człowiekowi nie służy on tylko dla celów rozrodczych. Seks ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. Okazuje się także, iż obok przyjemnych doznań istnieje wiele innych korzyści, płynących z uprawiania seksu. Omawiamy jakie to korzyści oraz co zrobić, aby uniknąć problemów w sferze seksualnej.

Badania pokazują, że pary częściej uprawiające seks, są ogólnie bardziej szczęśliwe i bardziej pozytywnie nastawione do życia. Po udanej nocy z partnerem lub partnerką, czujemy napływ pozytywnych emocji. Dzieje się tak za sprawą wydzielania się tak zwanych hormonów szczęścia, do których zalicza się serotoninę i endorfiny. Wysoki poziom tych hormonów sprawia że czujemy się szczęśliwi, odprężeni, zrelaksowani. Seks jest więc naturalnym antydepresantem. U osób częściej oddających się tej przyjemności, zaobserwowano znacznie mniejsze natężenie odczuwanego stresu oraz niższe ciśnienie w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki temu poprawia się również jakość snu, seks daje upust emocjom, co ułatwia zaśnięcie.

Jak się okazuje stosunki seksualne sprzyjają również wzmacnianiu naszej odporności, na skutek pobudzania układu immunologicznego. Podczas uprawiania seksu w naszych organizmach uwalnia się jeszcze jeden hormon, a mianowicie oksytocyna. Wysoki poziom oksytocyny wpływa korzystnie na odczuwanie bólu (zmniejsza jego siłę), ma więc działanie przeciwbólowe. Badania, które prowadził prof. Sam Weiss z University of Calgary dowodzą także, iż seks, a dokładniej  przeżywane orgazmy mają wpływ na poprawę działania obszaru mózgu odpowiedzialnego za zmysł węchu. Jak wywnioskował sam Weiss prawdopodobnie może mieć to związek z zapisywaniem w pamięci wspomnień dotyczących zachowań seksualnych i nie tylko.  Seks działa również korzystnie na naszą sylwetkę, to dobra informacja dla zarówno pań jak i panów, którzy borykają się z problemem nadprogramowych kilogramów.

Warto zatem zadbać o udane życie seksualne. Jeżeli układa się ono nie do końca tak, jakbyśmy oczekiwali, pomyślmy o skutecznej terapii. Wystarczy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który pomoże nam uporać się z problemami łóżkowymi.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz