Kiedy należy usunąć ósemki? Kłopotliwy spadek po przodkach

Ekstrakcja ósemek spędza wielu osobom sen z powiek. Są to ostatnie zęby, które pojawiają się w jamie ustnej dorosłego człowieka. Otrzymujemy je „w spadku” po przodkach. Jeśli wyrzynają się w sposób nieprawidłowy – a najczęściej właśnie tak się dzieje – przysparzają mnóstwo bólu i znacznie obniżają komfort naszego życia. O tym, kiedy konieczne jest usunięcie ósemek, przeczytasz w tym artykule.

Zęby mądrości, ósemki lub trzecie trzonowce

Ósemki, powszechnie nazywane zębami mądrości, pojawią się na przełomie 16-25 roku życia. Najczęściej należy je usunąć z powodu braku miejsca w jamie ustnej na ich przebicie się. Taki stan rzeczy powoduje opuchliznę dziąseł, ból, najczęściej również odruch przygryzania policzka. Nieprawidłowe wyrznięcie się zębów mądrości, skutkuje wadami zgryzu, aftami lub dolegliwościami bólowymi. Z uwagi na to, że są one ostatnimi zębami, bardzo trudno odpowiednio je wyszczotkować, więc nawet, gdy przebiją się prawidłowo, szybko pojawi się na nich próchnica. Dlatego bardzo ważne jest, by w przypadku jakichkolwiek objawów związanych z pojawieniem się ósemek, umówić wizytę kontrolną u stomatologa. Dentysta oceni przebieg wyrzynania się zębów lub skieruje nas do na chirurga szczękowego.

Kiedy należy usunąć ósemki? Alarmujące objawy

Najczęściej w sytuacji, gdy nie mogą przebić się prawidłowo lub przy wyrzynaniu uszkodzą policzki lub inne zęby. Także w przypadku, gdy pojawi się na nich zaawansowane stadium próchnicy, rozprzestrzeniającej się na pozostałe uzębienie. Pojawienie się ósemek zwiastuje najczęściej duży ból dziąsła, policzka, a nawet głowy. Nierzadko towarzyszy mu gorączka. Dlatego, kiedy nie mamy pewności co do prawidłowego sposobu wyrzynania się zębów mądrości, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Ekstrakcja ósemek – jak i gdzie?

Usunięcie ósemek to skomplikowany zabieg, który wymaga znieczulenia. W większości przypadków nie podejmuje się go zwykły stomatolog, z uwagi na umiejscowienie zębów i proces ich ekstrakcji. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgia szczękowa Rzeszów, która zajmuje się profesjonalnym i bezbolesnym usuwaniem ósemek bez powikłań i dyskomfortu.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz