Odczuwasz zmęczenie i bolą Cię plecy? Powodem może być niewygodny materac

Dobrej jakości materac to podstawa komfortowego snu. Jeśli nie zatroszczymy się o to, by wypoczywać w wygodnym, nieobciążającym kręgosłupa miejscu, możemy znacząco zaszkodzić naszemu zdrowiu. Po czym poznać, że materac, który kupiliśmy, nie jest odpowiedni?

Na co zwrócić uwagę podczas kupna materaca?

Wyszukując „materace Rzeszów”, nie możemy patrzeć wyłącznie na cenę czy na wymiary produktów. Owszem, dopasowanie materaca do rozmiaru łóżka jest istotne, ale powinniśmy się skupić przede wszystkim na tych właściwościach, które poprawią komfort snu. Odpowiednia twardość, powłoka przepuszczająca powietrze i pochłaniająca wilgoć, elastyczność, odporność na odkształcenia – to właśnie cechy dobrego materaca, dzięki którym rano będziemy wstawać wypoczęci.

Skutki spania na niewygodnym materacu

Jeśli materac nie będzie spełniał swoich funkcji, będziemy się budzić z zesztywniałymi kończynami. Zmniejszy się przez to nasza sprawność ruchowa, trudniej będzie się też rozbudzić i nabrać energii do pracy. Nieprawidłowy sen powoduje spadek koncentracji i kłopoty z pamięcią, co z kolei negatywnie wpływa na wykonywanie codziennych obowiązków. Niewyspanie skutkuje pogorszeniem nastroju, a to sprzyja rozwojowi chorób psychicznych, w tym depresji. Niewygodny materac, który nie zapewnia odpowiedniego oparcia dla naszych mięśni i pleców, często wywołuje bolesne zwyrodnienia kręgosłupa, które ciężko później wyleczyć. 

Kiedy trzeba wymienić materac na nowy?

Jeśli podczas leżenia wyraźnie wyczuwasz sprężyny we wnętrzu materaca lub na powierzchni powstało trwałe wgłębienie, to znak, że materac nadaje się do wyrzucenia. Cierpisz na alergię? Niewłaściwe miejsce do spania może zaostrzyć objawy. Po przebudzeniu powinieneś odczuwać spokój, a Twoje ciało powinno być zregenerowane i zdolne do kolejnego wysiłku. Jeśli zamiast tego czujesz zmęczenie albo doskwiera Ci ból w plecach, prawdopodobnym powodem jest niewygodne łóżko. Materac należy zmieniać średnio co 7 lat, zwłaszcza gdy zauważymy, że jego powłoka nosi na sobie wyraźne ślady uszkodzeń.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz