Jak zregenerować wątrobę?

Organizm ludzki od dawna trzymał w sobie nieskończoną rzeszę tajemnic. Rysunek Leonarda da Vinci Człowiek witruwiański z XV wieku wydaje się nakłaniać do refleksji nad zasięgiem ludzkiej tajemnicy na przestrzeni lat. Do dziś, chociaż odkryte zostały wszystkie narządy wewnętrzne w naszym organizmie i nazwane wraz z innymi częściami ludzkiego ciała, to nikt nie znalazł sposobu na długowieczność i niezawodność naszego organizmu.

Przyczyny, które powodują, że funkcjonalność organizmu ulega pogorszeniu są ich uszkodzenia z biegiem czasu, pod wpływem czynników zewnętrznych i wydaje się, że nie da się nic na to poradzić. Dotyczy to w szczególności narządów wewnętrznych, bez których wybiórczo można żyć ze wsparciem leków i zmianą stylu życia. Są jednak takie organy, bez których nie da się żyć. Pewnym organem, będącym niezbędnym dla człowieka jest wątroba. Jest ona narażona na uszkodzenia nie tylko mechaniczne, ale doskonałymi przykładami poza tym są okresy świąteczne.

Ten oto artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno edukacyjny. Wykorzystanie porad w tych rozważaniach nigdy nie może zastąpić kontaktu ze specjalistą. Autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki braku konsultacji lekarskiej. Regeneracja wątroby powinna być pod nadzorem lekarza.

Co określa wątrobę?

Nie ulega wątpliwości, że pracę wątroby należy docenić w codziennym życiu. Pełni ona wiele funkcji jako gruczoł układu pokarmowego. Masa jej oscyluje u mężczyzn w przedziale 1500 do 1800 g, a u kobiety 1300 do 1500 g. Należy doliczyć jeszcze wagę krwi, która ją wypełnia, czyli w przedziale 500 do 800 g. Robiąc badanie ultrasonograficzne wymiary gruczołu powinny obejmować zakres od 140 do 150 mm, natomiast wymiary w przekroju przednio – tylnym powinny wynosić niespełna 120 mm. Wątroba jest obszernym organem, przez co stanowi w przybliżeniu 5 procent masy ciała. Jest istotna w układzie pokarmowym. Budowa wątroby jest ugruntowana na 4 płatach.

Wątroba jest całe życie zaopatrzona w krew za sprawą żyły wrotnej i tętnicy wątrobowej. One dają jej szansę poprawnie funkcjonować. Zasadniczym elementem w budowie tegoż narządu są komórki wątroby, stanowiące około 80 procent masy gruczołu. Komórki wątroby udzielają się w większości procesów chemicznych w wątrobie, natomiast same odpowiadają za to, by produkować żółć. Tkanka stanowiąca budulec wątroby jest określana jako miękka, a czasami określana półstałą.

Gdzie jest ułożona wątroba?

Wątroba jest położona pod przeponą. Większa część tegoż gruczołu ma swoje miejsce w prawym podżebrzu. Przechodzi przez górne części nadbrzusza i lewego podżebrza, dochodząc tym samym do linii sutkowej. Mając prawidłowe wymiary jest całkowicie przykryta prawym łukiem żebrowym u osoby dorosłej. Jednak u dzieci jest prawdopodobne jej wystawanie, natomiast w przypadku noworodka obejmuje znaczną część jamy brzusznej. Z góry i dołu sąsiaduje z przeponą, a także z dołu i tyłu z jelitami i żołądkiem.

Funkcje cechujące wątrobę

Znając gruczoł i jego położenie w ludzkim wnętrzu, nieodzowne jest zapoznanie się z jego zadaniami. Gruczoł pełni wiele ważnych funkcji, a jej defekt może doprowadzić nawet do końca życia.

Jego istotny udział zawiera się w procesie metabolizmu tych substancji, jakie są wchłaniane do układu pokarmowego.

Stanowi magazyn glikogenu, będącego rezerwą energii organizmu człowieka.

Narząd jest lokalizacją, gdzie postępuje proces glikogenolizy, to znaczy rozkładu glikogenu. To właśnie ten proces odpowiada za uwalnianie energii z glikogenu. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Gruczoł przyjmuje odpowiedzialność za produkcje białek, w tym białek osocza. Jeżeli ma miejsce niewydolność gruczołu jest prawdopodobieństwo zaburzeń krzepnięcia krwi.

Wątroba produkuje aminokwasy odpowiedzialne za tworzenie białek w człowieku.

Gruczoł odpowiada za metabolizm tłuszczów, produkowanych z węglowodanów i białek.

Narząd przede likwiduje toksyny w organizmie i bierze udział w procesie detoksykacji. To ona dokonuje przekształceń w procesach chemicznych toksyny i substancje pochodzące z zewnątrz w substancje neutralne na istotę ludzką, po czym dokonuje ich usunięcia.

Istotne jest wytwarzanie bardzo ważnej w procesie metabolizmu żółci.

Gruczoł lokuje komórki immunologiczne, które wspierają organizm w walce ze zmianami chorobowymi, nowotworami i innymi czynnikami pochodzącymi z poza ciała człowieka.

Podsumowując zastosowanie gruczołu wszystkie składowe, nakładające się przemawiają za uczestnictwem w procesie trawienia, w tym trawieniu tłuszczów. W trawieniu tłuszczów nie ma żadnych niespodzianek, ponieważ tłuszcze znajdują się w pokarmach i powinny stanowić przybliżoną wartość trzydziestu procent i nie więcej, by zdrowy tryb życia był uskuteczniony i zdrowa wątroba cieszyła jednostkę.

Regeneracja wątroby

Należy wziąć pod uwagę fakt, że gruczoł ma ogromne zdolności regeneracyjne. Nawet jej uszkodzenie w 75 proc. może spowodować, że sama się odbuduje.

Zdrowa wątroba będzie wtedy, jeżeli będzie zdrowy tryb życia. Gruczoł długo regeneruje się w sytuacji braku zmian na lepszy tryb życia i zdrowsze nawyki. Niestety zdrowa wątroba nie będzie w tych okolicznościach.

Cel o brzmieniu zdrowa wątroba jest wyznaczany, gdy ból wątroby zaczyna doskwierać.

Ile trwa regeneracja wątroby?

W odpowiedzi na to, jak zregenerować wątrobę istotne wydaje się przeanalizowanie, ile czasu trzeba poświęcić na regenerację wątroby. Zależy on od stanu narządu i trybu życia pacjenta. Pewne jest to, że ten proces jest złożony i wymaga czasu, by narząd wrócić do swojej sprawności. Wątroba regeneruje się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Pytania o regenerację wątroby i jej okres dotyczą delikwentów, którzy mają ból wątroby i nie mają codziennie celu, by spożywać produkty

Regeneracja wątroby po alkoholu

Ten wielofunkcyjny narząd jest konieczny we właściwym funkcjonowaniu organizmu. W intensywnym spożywaniu alkoholu i produktów z wysoką zawartością tłuszczu, są ukryte nieprzyjemne objawy. Wraz z upływem czasu dolegliwości ulegają nasileniu i wtedy przychodzi moment, w którym często dochodzi się do wniosku, by zregenerować ten narząd.

Nadużywanie alkoholu źle wpływa na funkcjonowanie wielu układów, narządów, ponadto nakierowuje w stronę psychofizycznego uzależnienia od wysokoprocentowych napojów. Destrukcyjne oddziałuje na pracę wątroby. Przy przewlekłym spożywaniu i nadmiernej ilości spożywanego alkoholu dojść może do alkoholowego stłuszczenia wątrobowego, stanowiącego uszkodzenie gruczołu. Cechuje go skumulowanie kropli tłuszczu w hepatocytach. Narząd wątrobowy jest za pan brat z działaniem alkoholu, gdyż w niej zachodzą procesy metaboliczne z nim związane. Rozsądna jest zachowawczość w ilości spożywanego alkoholu, bądź całkowita rezygnacja z niego.

Dieta wątrobowa wobec alkoholu

Podczas picia dużej dawki alkoholu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią dietę, aby odbudowa wątroby mogła mieć miejsce. Warto zrezygnować wtedy w jadłospisie z produktów tłustych, ciężkostrawnych i smażonych, by zadbać o ten organ. Od konsumpcji tłuszczy zwierzęcych (np. smalcu i słoniny) i ostrych przypraw, konserw, pasztetów oraz warzyw strączkowych również dobrze jest wstrzymać się w jadłospisie. Na regenerację wątroby źle wpływają z pewnością wyroby cukiernicze, białe pieczywo, czekolada i inne produkty z dużą zawartością cukrów prostych.

Dieta wątrobowa przewiduje spożywanie posiłków małych z równymi odstępami czasu, mając na względzie 5–6 pór jedzenia na dobę. Przygotowanie żywności specyficzną metodą też jest istotne. Chodzi głównie o gotowanie, duszenie oraz pieczenie potraw, by one miały miejsce zamiast smażenia. Zamiennikiem tłuszczy zwierzęcych są wielonienasycone tłuszcze roślinne, które mają pochodzenie w oleju rzepakowym, słonecznikowym i oliwie z oliwek. Chude mięso drobiowe, bądź przetwory mleczne są rekomendowane ze względu na bogactwo w pełnowartościowe białko. Źródłem tegoż białka są jogurt i chudy biały ser. Dobra kondycja wątroby może być osiągalna za pośrednictwem naturalnych ziół i suplementów diety.

Ostropest plamisty i regeneracja wątroby po alkoholu

Roślina, opisywana nazwą ostropest plamisty, pomaga wyeliminować uszkodzenie wątroby i jego następstwa. Środki z jego zawartością funkcjonują na tej samej zasadzie jak antyoksydanty, mając na względzie ograniczenie działania wolnych rodników i spowalnianie starzenia się komórek. Niewątpliwą zaletą jest ograniczenie ryzyka powstania nowotworu. Profilaktyka marskości i stłuszczenia wątroby, a także ochronna przed wirusami, bakteriami, mikotoksynami i fitotoksynami jest zaletą tego zioła. To właśnie sylimaryna obniża poziom cholesterolu we krwi, stymulująca funkcjonowanie układu odpornościowego, defensywa w rozwoju cukrzycy, ochrona trzustki daje przewagę w regeneracji wątroby . 

Są plusy w przypadku, gdy nasiona ostropestu są zmielone. Właściwa metoda przygotowania jest istotna, by regeneracja wątroby była skuteczniejsza. W pierwszej kolejności owe nasiona są zalewane dwustoma mililitrami wrzątku. Potem doprowadza się je do wrzenia i powstały wywar jest gotowany przez pięć minut czasu. Na koniec należy go odstawić i odczekać kwadrans. Po czasie zwłoki właściwie można po przecedzeniu naparu od razu pić go po pół szklanki w częstotliwości dwóch razów na dobę.

Kurkuma w piciu dużej ilości alkoholu

Te oto ziele jest kolejną składową tej grupy, która z powodzeniem regeneruje wątrobę. Ta pospolita przyprawa za pośrednictwem zawartej w niej kurkuminy działa żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Zastosowanie wyciągów z kurkumy optymalizuje kurczliwość pęcherzyka żółciowego, aktywizuje wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Działa pozytywnie, by nasza zdrowa wątroba była podczas niesprzyjającego jej alkoholowi. Kurkuma może być w postaci proszku, więc jej dodatek do między innymi masła, sałatek, gulaszu, pizzy jest trafną koncepcją.

Korzeń czarnej rzepy wpływa na regenerację wątroby

Korzeń czarnej rzepy w formie wyciągu oddziałuje na organizm moczopędnie, odtruwająco, żółciopędnie, żółciotwórczo i odkażająco na układ pokarmowy. Korzeń jest dobry do preparowania soku do picia w granicy od dwóch do trzech łyżek dwa razy na dobę. Szybka regeneracja wątroby jest możliwa dzięki składnikom antocyjany i fitoncydy, które korzystnie działają na pracę układu immunologicznego, dając sprzyjające warunki profilaktyce chorób nowotworowych, jak również zwiększa wydzielanie żółci przez wątrobę. Taki detoks alkoholowy daje możność, by toksyczne substancje nie mogły się magazynować, co oddala negatywny wpływ trunku na pracę narządu i oddalenie ryzyka powstania chorób.

Karczoch zwyczajny kontra alkohol

Alkohol w nadmiernej ilości jest bolączką na regenerację wątrobową. Tym samym dobrze jest zaopatrzyć się w karczoch zwyczajny, który wspiera jej regenerację. Jest żółciopędny, żółciotwórczy i działa defensywnie na rzecz gruczołu. Regeneracja wątroby po alkoholu jest nim uwarunkowana, obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje stężenie glukozy. Jej regeneracja z nim w parze jest dobrą koncepcją ze względu na zawartość związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Wywiera nacisk na wydzielanie soków trawiennych i zapobiega zaparciom. Karczoch zwyczajny poprawia poza tym przepływ krwi w naczyniach krwionośnych

Aktywność fizyczna wobec dużych dawek alkoholu

Gdy trwa regeneracja wątroby warto zaopatrzyć się w aktywność fizyczną. Zmniejszenie masy ciała i przyspieszenie procesu eliminacji stłuszczenia wątroby. Badacze zaznaczają, iż aktywność fizyczna, oprócz oddziaływania na masę ciała zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób wątroby o siedemdziesiąt trzy procent. Dla uskutecznienia tego poza ruchem jest dobrze uzupełnić arsenał w trening wzmacniający mięśnie, co na zmniejszenie masy ciała wpłynie pozytywnie.

Fosfolipidy w intensywnym spożywaniu alkoholu

Wdrożenie ich do organizmu powoduje ich obsadzenie się w błony komórkowe i w uszkodzone hepatocyty, które stanowią komórki wątrobowe. Przyspiesza to regenerację wątroby, zmniejszając jej wrażliwość na toksyczne substancje. Owe fosfolipidy wzmagają aktywność kolagenazy, która jest enzymem rozkładającym kolagen. Spowalniają one proces włóknienia gruczołu, co pozytywnie wpływa na jej regenerację.

Prawidłowość polega na tym, że im żółć jest bogatsza w ilość fosfolipidów, tym mechanizm rozpuszczalności cholesterolu przebiega sprawniej. To z kolei ogranicza jego zawartość w pęcherzyku i drogach żółciowych. Lecytynę, bo tak inaczej nazywany jest fosfolipid, znajduje się głównie w soi, a także w żółtku. Lecytyna daje wsparcie dla wchłaniania witamin, które mogą pochodzić od suplementów diety i bierze udział w przemianie materii. Warto spożywać produkty bogate w potrzebne witaminy zamiast suplementacji.

Zdrowa wątroba z mniszkiem lekarskim

Mniszek lekarski jest istotną pozycją, a nawet najważniejszą w grupie ziół dla regeneracji wątroby, by zdrowa wątroba była każdego dnia.

Najlepszy smak ma owe zioło w formie domowej herbaty, preparowane z jego korzeni i liści, zwłaszcza w okresie wiosny.

Przygotowanie herbaty rozpoczyna zagotowanie szklanki wody, po tym fakcie trzeba zmniejszyć gaz i dodać dwie łyżki korzenia pokrojonego na drobno. Potem nieodzowne jest przykrycie i zagotowanie przez kilka minut. Następnie należy zdjęć wywar z palnika i dodanie dwóch łyżek pociętych drobno liści. To wszystko musi zostać parzone przez około czterdzieści minut, na koniec przecedzone. Po tych czynnościach jest możliwość skosztować go z zaleceniem maksymalnie dwóch kubków dziennie.

Właściwości herbaty z mniszka lekarskiego

Herbata posiada zawartość wartościowej inuliny. Jest to związek, redukujący poziom cukru w naczyniach krwionośnych i zły cholesterol. Dla osób z cukrzycą oraz miażdżycą jest ona wskazana. Napar zwiększa wydzielanie żółci, co jest konkretnym argumentem do zastosowania w leczeniu chorób gruczołu i woreczka żółciowego. Warto podkreślić, iż mniszek lekarski i detoks alkoholowy i ogólne oczyszczenie dla całokształtu są doskonałym zestawieniem, usuwając toksyny z gruczołu oraz pęcherzyka żółciowego.

Jest moczopędny, wydalając toksyny z nerek w formie oddawania moczu.

Dobrze sprawdzi się w bolączkach, mających powiązanie w reumatyzmie.

W problemach z trądzikiem i łuszczycą również może wspomóc leki.

Zawartość związków, zwiększających apetyt i wydzielanie soków żołądkowych jest też jego zaletą, a tym samym wskazaniem dla osób z zaburzeniami trawienia. W owych okolicznościach leki w zestawieniu z nią są wspierane.

Alkoholowa choroba wątroby

Zaburzenie ważnych funkcji gruczołu wynikają zatrucia metalami ciężkimi ustroju człowieka, gdzie konieczne stają się leki do zastosowania i zmiana nawyków żywieniowych i dodanie aktywności fizycznej.

Zmiany skórne cechują choroby, związane z tym gruczołem. Zażółcenie skóry jest sygnałem jej nieprawidłowej pracy. Zmiany skórne, a co za tym idzie zażółcenie skóry, daje bodziec tym, co mają problem, by zastanowić się nad sobą, czy nie warto udać się do specjalisty.

W gabinecie otrzymują diagnozę o tym, że alkoholowa choroba wątroby jest tego powodem i wielu innych symptomów.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Przytaczając statystykę, iż dziewięćdziesiąt procent osób związanych z nadużywaniem alkoholu przeważnie ma alkoholowe stłuszczenie wątroby, gdzie kobiety przeważają nad mężczyznami, można wywnioskować, że jest to poważny problem. Ponadto przewaga kobiet dotyczy również tempa postępowania stłuszczenia wątroby, gdzie jest ono szybsze. Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest schorzeniem groźnym ze względu na swój bezobjawowy przebieg. Lekki dyskomfort w jamie brzusznej nie wzbudza żadnego niepokoju, choć sam narząd staje się już powiększony. Brak reakcji, by zapobiec schorzeniu prowadzi do zmian martwiczo-zapalnych w wątrobie, co daje już alkoholowe zapalenie wątroby. Zmiany te nie różnią się od innych stanów zapalnych.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby różni się od stłuszczenia wątroby. Stłuszczenie wątroby cechuje zmęczenie, nudności, wymioty i ból. 

Wielkiemu gronowi pacjentów doskwiera powiększenie gruczołu, wodobrzusze i żółtaczka. Nie skończenie z intensywnym spożywaniu alkoholu w tym czasie jest drogą prostą do stanu o nazwie marskość wątroby.

Alkoholowa marskość gruczołu

Marskość wątroby określany jest przewlekły stan ze zwłóknieniem gruczołu i zmian w budowie – zamiast prawidłowych zrazików wątrobowych ukazują się guzki regeneracyjne. Są to zróżnicowane wielkością skupiska komórek wątrobowych w otoczeniu gęstych pasm tkanki łącznej. Doprowadza to do martwicy komórek narządu (hepatocytów) i w efekcie do zaburzeń czynności wątroby. Marskość wątroby jest więc poważnym problemem dla ludzi, konsumujących alkohol bez ograniczeń. Symptomy tego stadium chorobowego składają się z żółtaczki, stanów podgorączkowych, obrzęków kończyn, wodobrzusza, żylaków przełyku i encefalopatii wątrobowej (zaburzenia koncentracji, upośledzenie świadomości, zaburzenia rytmu snu i czuwania).

Portal-zdrowia.pl

Learn More →