Jak często wymieniać lancety w nakłuwaczu?

Diabetycy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie kontrolowanie cukrzycy. Nieodłącznym elementem ich wyposażenia codziennego staje się więc glukometr, a także paski oraz nakłuwacz z lancetami. Dzięki temu urządzeniu cukrzycy mogą w szybki i co najważniejsze samodzielny sposób zmierzyć poziom cukru we krwi i ewentualnie zaaplikować insulinę. Niemniej jednak pojawia się pytanie, jak często należy wymieniać lancety w nakłuwaczu?

Czym są lancety i jaki jest podział nakłuwaczy?

Lancety to niewielki i delikatny element, w który wyposażony jest każdy nakłuwacz do glukometru. Dzięki lancetom możliwe jest wykonanie wkłucia o odpowiedniej, spersonalizowanej głębokości. Warto wiedzieć, że nakłuwacze są niezwykle zróżnicowaną grupą produktów. Dzieli się je na następujące rodzaje:

  • nakłuwacze przeznaczone dla dzieci
  • nakłuwacze przeznaczone dla osób pełnoletnich
  • nakłuwacze przeznaczone dla osób, które posiadają nieco grubszą tkankę podskórną

Warto również zaznaczyć, że niektóre modele nakłuwaczy posiadają specjalną, wielostopniową regulację. Pozwala ona na regulowanie głębokości wykonywanego wkłucia. Lancety są igłami, które aplikuje się do nakłuwacza. Zwykle są one zamontowane z niezwykle sterylnej obudowie. Warto pamiętać, że służą one do miejscowej iniekcji skóry, dzięki której możliwe jest pobranie próbki krwi na pasek do glukometru. Lacety na zewnątrz są pokryte silikonem, dzięki czemu została zapewniona ich delikatność oraz komfort w czasie użytkowania. Cukrzycy mogą się w nie wyposażyć na stronie diabetyk24.pl.

Jak często zmieniać igły w nakłuwaczu?

Diabetycy często poszukują odpowiedzi na pytanie: jak często zmieniać igły w nakłuwaczu? Muszą oni więc pamiętać, że lancety do nakłuwaczy są produktami przeznaczonymi jedynie do użytku jednorazowego. Wobec tego częstotliwość wymiany lancetów nakłuwaczu sprowadza się do każdorazowego użytku. Igła musi zostać wymieniona po każdym pobraniu kropli krwi. Diabetycy powinni również pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można dzielić się lancetami z innymi osobami, nawet jeśli są oni członkami najbliżej rodziny. Bezpośredni kontakt z krwią i kilkukrotne użycie lancetów, może doprowadzić do stanu zapalnego organizmu. Co więcej, każdy cukrzyk powinien wiedzieć, że po iniekcji na lancecie zbierają się bakterie. Te z kolei mogą zostać przetransportowane do krwi, a następnie doprowadzić do groźnej infekcji i powikłań. Koniecznie trzeba pamiętać, że nowe lancety są produktami całkowicie sterylnymi, które po każdym użyciu ulegają stępieniu. Wobec tego ponowne wykorzystanie igły do nakłuwacza może nawet spowodować ból przy kolejnym nakłuciu. Wykorzystany raz lancet należy wyrzucić, a następnie w jego miejsce zaaplikować nową i sterylną igłę. Co więcej wymiana lancetu w nakłuwaczu powinna być wykonywana ze względów higienicznych i ze względów bezpieczeństwa.

Jak wymienić igłę w nakłuwaczu?

Wymiana lancetów w nakłuwaczu nie jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wynika to ze sposobu w jaki zaprojektowany są nakłuwacze. Wymiana igły nie powinna więc spowodować żadnych problemów. Co więcej poradzą sobie z tym nawet osoby w podeszłym wieku. Wobec tego jak można wymienić igłę? Oto krótka instrukcja wymiany lancetów w nakłuwaczu:

  • po pierwsze trzeba pozbyć się nasadki
  • pod drugie należy ulokować igłę w odpowiednim, przeznaczonym do tego miejscu- jest ono dobrze widoczne
  • po włożeniu igły i usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia, nakłuwacz jest gotowy do wykonania iniekcji

W razie problemów, można posiłkować się instrukcją obsługi dołączoną do nakłuwacza.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →