Jak wygląda leczenie kanałowe?

Na temat leczenia kanałowego powstaje wiele mitów. Że jest długie, bolesne i niezwykle kosztowne. Nic dziwnego, że większość osób się go boi. Często wolimy żyć z bolącym zębem niż udać się do dentysty i raz na zawsze zażegnać problem. Jak wygląda leczenie kanałowe? Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

Kiedy wymagane jest leczenie kanałowe zęba?

Przede wszystkim powinien nas zaniepokoić długotrwały ból zęba, widoczny ubytek czy zbyt duża nadwrażliwość na zimno i ciepło. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest wtedy, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia nerwu w miazdze zęba. Jego przyczyną może być nieleczona i zaawansowana próchnica, a także inne uszkodzenia.

Przebieg leczenia kanałowego

Na początku wymagane jest zdjęcie rentgenowskie zęba, by stomatolog mógł określić kształt i długość jego kanału. Wówczas dobierane jest odpowiednie znieczulenie miejscowe. Teoretycznie nie jest ono konieczne, bo jeśli nerw jest już martwy, nie odczuwamy bólu. Większość dentystów jednak stosuje znieczulenie, by uspokoić pacjenta.

Kiedy znieczulenie zacznie już działać, dentysta zabiera się za rozwiercanie zęba, by móc dostać się do kanału. Zainfekowana tkanka, znajdująca się w kanale, usuwana jest za pomocą specjalnych narzędzi. Wnętrze zęba oczyszczane jest z pozostałości po miazdze oraz z bakterii. Kanał jest płukany i osuszany. Jeszcze do niedawna popularne było zatruwanie zęba, czyli dewitalizacja. Obecnie, dzięki nowoczesnym znieczuleniom, zabieg ten nie jest już wymagany.

Po oczyszczeniu kanału, jest on następnie wypełniany materiałem – gutaperką, który zabezpiecza przed zakażeniami. Jeśli jednak najpierw trzeba zaleczyć zakażenie, ząb musi zostać wypełniony lekiem, a następna wizyta jest po ok. tygodniu.

Po wypełnieniu kanału wypełnia się cały ząb plombą kosmetyczną. Jeśli dziura była rozległa, dentysta będzie musiał użyć specjalnej formówki, by wypełnić ubytki na powierzchni stycznej zęba.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz