Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Terminem tym potocznie nazywa się okres przekwitania, dla większości kobiet będący dość trudnym czasem w życiu. To zwykle moment refleksji nad upływem czasu i coraz bardziej uporczywych myśli o nadchodzącej jesieni życia. W czasie menopauzy w organizmie kobiety dochodzi do różnych zmian – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Mogą mieć one negatywny wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są sposoby na to, by łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy!
Z tekstu dowiesz się:
-
jakie są objawy menopauzy,
-
jakie są sposoby na ich łagodzenie,
-
kiedy warto się skonsultować z ginekologiem.
Menopauza – określana również mianem klimakterium lub przekwitania – to potocznie okres, w którym u kobiety stopniowo zanikają miesiączki i traci ona swoje zdolności rozrodcze. W ścisłym tego słowa znaczeniu, menopauza to ostatnie krwawienie menstruacyjne, a czas przed jego wystąpieniem nazywamy okresem przedmenopauzalnym (według WHO od 2 do 8 lat przed ostatnią miesiączką), natomiast po roku od ostatniej miesiączki rozpoczyna się okres pomenopauzalny.
Nie ma jednego określonego momentu, w którym u kobiety powinno wystąpić klimakterium. Jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna m.in. od predyspozycji genetycznych, długości cyklu menstruacyjnego, a także stylu życia. Wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja dłuższemu zachowaniu funkcji rozrodczych, natomiast palenie papierosów jest jednym z czynników, które bardzo przyspieszają menopauzę. W Polsce średni wiek kobiety, u której pojawia się ostatnie krwawienie, to około 50. rok życia.
Objawy menopauzy
W okresie klimakterium w organizmie kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian, przede wszystkim hormonalnych, które rzutują na wiele aspektów codziennego funkcjonowania – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Panie zgłaszają wiele dolegliwości, które wcześniej u nich nie występowały. Objawy menopauzy, które dotyczą zdecydowanej większości kobiet, to między innymi:
- nieregularne, bardziej obfite lub bardziej skąpe niż wcześniej krwawienia miesiączkowe (w okresie przedmenopauzalnym),
- bóle i zawroty głowy,
- przybieranie na wadze,
- nadpotliwość, uderzenia gorąca,
- kołatanie serca,
- nerwowość, zmienność nastroju,
- przygnębienie, smutek, depresja,
- zaburzenia libido,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy,
- objawy ze strony pęcherza moczowego,
- nietrzymanie moczu,
- suchość i wiotkość skóry.
Niektóre z tych objawów w niewielkim stopniu zaburzają codzienne funkcjonowanie, inne mogą mieć bardzo poważny wpływ na samopoczucie, a także relacje zawodowe czy rodzinne.
Objawy menopauzy – jak sobie z nimi radzić?
Menopauza – choć w wielu aspektach uciążliwa i dość trudna – jest ważnym momentem w życiu kobiety, kiedy wkracza ona w kolejny etap swojego życia. Objawy menopauzy można na szczęście dość skutecznie łagodzić. Co konkretnie może pomóc?
- Terapia hormonalna
Lekarz ginekolog lub ginekolog-endokrynolog na podstawie badania klinicznego, badań hormonalnych i dodatkowych może zalecić stosowanie terapii hormonalnej, uzupełniającej niedobory hormonów płciowych w organizmie kobiety. Jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobieganie skutkom przekwitania.
- Aktywność fizyczna
Gimnastyka, joga, jazda na rowerze, pływanie, jogging czy nordic walking – możliwości jest mnóstwo, a efekty – naprawdę doskonałe! Regularna aktywność fizyczna pozwala kobietom w okresie menopauzy zachować smukłą, młodzieńczą sylwetkę, chroni przed utratą masy kostnej, co przeciwdziała rozwojowi osteoporozy, jest również świetnym sposobem na smutek czy przygnębienie.
- Zdrowa dieta
Pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała, redukuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i osteoporozy, ma wpływ na zachowanie sprawności umysłowej. W codziennej diecie powinny się znaleźć m.in. świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, mleko i jego przetwory, ryby oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego.
- Czas dla siebie
Menopauza to czas, w którym kobieta może na nowo ustalić swoje wartości. W pierwszej chwili przykre może się wydawać to, że dorosłe dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazda albo minął okres robienia największej kariery zawodowej. Z drugiej – można wówczas znaleźć więcej czasu dla siebie, na drobne przyjemności, spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie pasji i zainteresowań. Pomaga to odnaleźć równowagę emocjonalną i samoakceptację.
Menopauza i jej objawy – kiedy pomóc może ginekolog?
Jeśli objawy menopauzy są bardzo nasilone albo kobieta czuje się z nimi wyjątkowo źle, może skorzystać z możliwości, które daje nowoczesna medycyna. Ginekolog-endokrynolog lub ginekolog – po kompleksowej diagnostyce – może zlecić np. stosowanie terapii hormonalnej, a więc przyjmowanie tych hormonów, które przestają być produkowane w organizmie. W wielu przypadkach terapia hormonalna jest również skuteczną metodą profilaktyki chorób charakterystycznych dla okresu pomenopauzalnego, np. osteoporozy, otyłości, choroby niedokrwiennej serca czy spowolnienia widocznych objawów starzenia. Oczywiście jej stosowanie zawsze powinno być podyktowane indywidualnymi potrzebami pacjentki, po analizie możliwych do uzyskania korzyści, ale również potencjalnych skutków ubocznych.
Nie warto pozwolić menopauzie przejąć kontroli nad swoim życiem. Mimo że to niełatwy czas dla większości kobiet, trzeba pamiętać, że jego nadejście nie musi oznaczać końca, a nowy początek.
Źródła:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:HK5Z-Q2Z9RsJ:https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/download/25702/20524+&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2017/06/Gerontologia-Polska_1_2017-2.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/76713,menopauza-jak-uniknac-dodatkowych-kilogramow