Pokonaj lęk!

Lęk przed wizytą u dentysty u zdecydowanej większości społeczeństwa ciągnie się już od dzieciństwa. Nawet, gdy boli nas ząb, migamy się od leczenia stomatologicznego. Właściwie to już na samą myśl o fotelu dentystycznym dostajemy gęsiej skórki. Z czego wynika ten strach i jak się go pozbyć?

Strach przed dentystą

Ze statystyk wynika, że aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Strach urósł już do rangi fobii społecznej nazwanej sprytnie dentofobią. Jakie są przyczyny jej powstawania? Przeróżne. Można ich upatrywać w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Poza tym strachem można też „zarazić się” od rodziców – na przykład, gdy opowiadają o bolesnych zabiegach. Dziecko nasłucha się takich historii i później unika stomatologa jak ognia. Najczęściej jednak chodzi o to, że podczas leczenia dentysta wkracza w naszą przestrzeń intymną, do której dopuszczamy jedynie najbliższych: partnera życiowego, dzieci, rodziców albo bliskich przyjaciół. Gdy ktoś obcy przekracza tę granicę to normalne, że odczuwamy dyskomfort, a czasem także zagrożenie. Poza tym idąc do dentysty, spodziewamy się czegoś nieprzyjemnego: bólu, wiercenia, ucisku.

Jak przełamać strach?

Okazuje się jednak, że wystarczy zmienić nastawienie, znaleźć dentystę, któremu się zaufa i lęk przez stomatologiem zniknie. Wiele klinik stosuje aromaterapię i muzykę w poczekalni, które działają relaksująco. KoronaDent, czyli dentysta Radom, na przykład każdą wizytę rozpoczyna od rozluźniającej rozmowy, podczas której szczegółowo omawiane się po kolei wszystkie etapy leczenia. Niestety niejednokrotnie okazuje się, że przez nasze zaniedbanie i lekceważenie, proces ten jest dość skomplikowany i kończy się leczeniem kanałowym. Polega ono na usunięciu zmienionej zapalnie wewnętrznej tkanki zęba (miazgi) z kanałów korzeniowych, oczyszczeniu kanałów, zdezynfekowaniu i wypełnieniu odpowiednimi materiałami. Częstym problemem są zęby, które już kiedyś były leczone kanałowo, ale w sposób nieprawidłowy. Klinika stomatologiczna KoronaDent, która wykonuje leczenie kanałowe Radom, dzięki nowoczesnym technologiom, bogatemu doświadczeniu oraz dobrej współpracy z pacjentem, jest w stanie sprostać nawet takim wyzwaniom.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz