Nietrzymanie moczu u mężczyzn – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu może pojawić się w każdym wieku, jednak najbardziej narażone na te dolegliwości są osoby starsze, otyłe oraz po przebytych urazach oraz Ci Panowie, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi. Problem nietrzymania moczu u mężczyzn nadal uważany jest za schorzenie wstydliwe, przez co przez wiele lat potrafi być niewłaściwie leczony. Warto pamiętać, że współczesna medycyna potrafi dokładnie zdiagnozować problem oraz w razie potrzeby zastosować odpowiednią farmakoterapię.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Do jednej z najczęściej występujących przyczyn powodujących nietrzymanie moczu u mężczyzn są problemy z gruczołem, jakim jest prostata. Gruczoł krokowy na skutek zmian hormonalnych (zwłaszcza po 40 roku życia) może ulec znacznemu powiększeniu, przez co wpływa na nadreaktywność pęcherza i wywołuje problemy z trzymaniem moczu. Rozrost gruczołu krokowego może niejednokrotnie doprowadzić do całkowitego zablokowania cewki moczowej.

Do innych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn zaliczyć można:

 • przebyte lub trwające infekcje układu moczowego,
 • przebyte choroby neurologiczne,
 • cukrzycę,
 • zażywanie określonych leków, zwłaszcza leków moczopędnych,
 • zaburzenie układu nerwowego,
 • przebyte urazy oraz stany po operacjach (np. prostaty), które wpływają na osłabienie mięśni,
 • nadwaga lub otyłość które wywierają nacisk na mięśnie miednicy oraz podbrzusza.

Rodzaje nietrzymania moczu

W celu podjęcia odpowiedniego sposobu leczenia nietrzymania moczu konieczna jest odpowiednia diagnostyka. W tym celu warto wiedzieć z jakim rodzajem nietrzymania moczu ma się do czynienia. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów nietrzymania moczu, a do najczęściej występujących należy:

 • naglące nietrzymanie moczu, objawiające się koniecznością częstego oddawania moczu oraz palącą i nagłą potrzebą oddawania moczu,
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu, w których potrzeba oddawania moczu pojawia się w sytuacjach napięcia mięśni na skutek kichania lub śmiechu,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia, które objawia się utratą niewielkich ilości moczu na skutek przepełniania się pęcherza,
 • kropelkowe nietrzymanie moczu pojawiające się, gdy pęcherz nie zostaje opróżniony całkowicie pomimo oddania moczu.

Niektórzy mężczyźni mogą cierpień na nietrzymanie moczu także po przebytych urazach na skutek chorób przewlekłych oraz z zaburzeniami układu nerwowego. Ma to miejsce najczęściej w przypadku przebytych wylewów, udarów, stwardnienia rozsianego czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. W takich przypadkach często pojawia się nietrzymanie moczu u mężczyzn w nocy. W tym celu warto stosować odpowiednio dobrane pieluchy męskie.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Mężczyźni borykający się z problemem nietrzymania moczu powinni zadbać o stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety opartej na produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach oraz zdrowych tłuszczach. Ważne jest unikanie napojów gazowanych, zawierających kofeinę oraz alkoholu. Powinno się unikać także produktów które mogą podrażnić pęcherz m.in. potraw pikantnych, dużej ilości cukru czy owoców cytrusowych. Leczenie nietrzymania moczu wspomoże także picie dużej ilości płynów oraz regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.

Odpowiednio dobrany lek na nietrzymanie moczu u mężczyzn zawierający w swoim składzie składniki pochodzenia roślinnego wspomoże procesy regeneracji oraz zmniejszy objawy choroby. W bardziej zaawansowanych przypadkach warto zasięgnąć porady specjalisty, który zastosuje odpowiednio dobrane leki hormonalne oraz leki ograniczające nadmierne skurcze pęcherza. Jeśli nietrzymanie moczu przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, warto zdecydować się na odpowiednie wkładki lub pieluchy dla mężczyzn, które zapewniają codzienny komfort oraz dostęp powietrza do skóry. Dobór odpowiednich wkładek lub pieluchomajtek uzależniony jest od stopnia problemu oraz mobilności samego chorego. W najcięższych przypadkach, u osób leżących warto zastosować pampers dla mężczyzn, który nie powoduje odparzeń skóry. Dzięki dostępności wielu rozmiarów każdy znajdzie idealny produkt dopasowany do własnych potrzeb.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →