Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest jedną z najdokładniejszych metod obrazowania stosowanych współcześnie w medycynie. Badanie z jego użyciem pozwala z niezwykłą precyzją odwzorować na ekranie monitora tkanki, narządy a także całe układy w ludzkim organizmie. Rezonans magnetyczny to niezwykłe narzędzie pomagające w postawieniu trafnej diagnozy i pozwalające na kontrolę efektów dotychczasowego leczenia. Co bardzo istotne, badanie to jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta, dlatego zapraszamy do naszej kliniki Rex Medica w Warszawie, gdzie doświadczeni specjaliści używając najnowocześniejszych dostępnych na rynku aparatów przeprowadzą to badanie.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Spotkać mogą się Państwo ze skrótami takimi jak:

  • MRI
  • NMR
  • MR
  • RM

Wszystkie one oznaczają to samo – rezonans magnetyczny. Podczas badania aparat śle do tkanek badanego pole magnetyczne o dużej mocy, co wywołuje reakcję atomów wodoru, które wchodzą w skład wszystkich komórek ciała. Następnie komórki te ustawiają się zgodnie z kierunkiem, w którym działa pole magnetyczne. Detektory, w które zaopatrzony jest aparat odbiera ten ruch po czym przekształca go w obraz, który wyświetlany jest na monitorze. Warto jeszcze raz podkreślić, że emitowane podczas rezonansu magnetycznego promieniowanie nie jest szkodliwe dla ludzi, a co za tym idzie cały zabieg cechuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny świetnie sprawdza się przy diagnostyce i leczeniu chorób praktycznie każdego z układów znajdujących się w ludzkim organizmie. Pośród najważniejszych wskazań do wykonania tego badania są:

  • konieczność oceny w jakim stanie są narządy miękkie pacjenta
  • diagnostyka narządów takich jak mózg oraz serce
  • sprawdzenie narządów znajdujących się w jamie brzusznej i miednicy
  • konieczność różnicowania zmian w obrębie OUN (ośrodkowego układu nerwowego)
  • diagnostyka znacznej liczby chorób (nowotwory, stwardnienie rozsiane itp.) oraz schorzeń układu krążenia

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie?

Badanie jest całkowicie bezbolesne. Długość badania zależy od tego, która część ciała poddawana jest badaniu i waha się od 20 do 45 minut. Pacjent przez ten czas przebywa nieruchomo wewnątrz aparatu, co może być szczególnie trudne dla osób z lękami klaustrofobicznymi. W Rex Medica w Warszawie przez cały okres przed, w trakcie i po badaniu pacjent objęty jest fachową opieką. Nasi specjaliści utrzymują kontakt głosowy z pacjentem co pomaga w walce z niepokojem czy dyskomfortem. Zdarzają się przypadki, kiedy pacjentom dożylnie podaje się środek kontrastujący w celu przeprowadzenia rezonansu magnetycznego. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie powinno się wykonywać badania u pacjentów posiadających rozrusznik serca albo neurostymulator, ponieważ silne pole magnetyczne wytwarzane podczas rezonansu magnetycznego może zakłócać ich działanie. Przed badaniem należy również powiadomić lekarza i wszystkich metalowych elementach znajdujących się w ciele, do których należą chociażby implanty ortopedyczne, protezy zębowe i tym podobne.

Rex Medica priorytetowo traktuje kwestie bezpieczeństwa oraz zadowolenia pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, by każdy pacjent czuł się u nas wyjątkowo, komfortowo oraz pewnie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Portal-zdrowia.pl

Learn More →