Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na wypadek choroby?

Różne sytuacje w życiu sprawiają, że możemy potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego. Ubezpieczenie na wypadek choroby to jedno z tych zabezpieczeń, które pomoże nie tylko nam, ale także naszym bliskim. Co nam gwarantuje i co zrobić, aby uzyskać tego rodzaju świadczenie?

Co gwarantuje ubezpieczenie na wypadek choroby?

Co może obejmować tego rodzaju ubezpieczenie? Przede wszystkim gwarantuje nam wsparcie w przypadku poważnego zachorowania. Pomoc ta to m.in. możliwość opłacenia kosztownego leczenia, a także otrzymanie odpowiedniej pomoc medycznej, której najbardziej w tym momencie potrzebujemy, a którą będziemy mogli samodzielnie opłacić. Otrzymane wsparcie finansowe przeznaczane jest też często na skorzystanie z usług świadczonych przez prywatne kliniki. W przypadku niektórych dolegliwości konieczne jest niekiedy wykupienie bardzo drogich leków – właśnie dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć swoje zdrowie i zdecydować się na zakup polisy.

Ponadto warto wiedzieć, że ubezpieczenie na wypadek choroby będzie dla nas finansowym wsparciem w przypadku wystąpienia jednej z wielu chorób, ale takich, które obejmuje zawarta umowa. Przykładem może być zdiagnozowanie:

  • różnego rodzaju problemów z układem oddechowym, takich jak gruźlica, zator tętnicy czy niewydolność oddechowa;
  • problemów z układem pokarmowym: niewydolności wątroby, zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna;
  • chorób układu nerwowego: mowa tutaj m.in. o Alzheimerze, Parkinsonie, wirusowym zapaleniu mózgu czy stwardnieniu rozsianym;
  • nowotworu: zarówno złośliwego, jak i białaczki, chłoniaka czy łagodnego nowotworu mózgu;
  • problemów z układem krążenia: udarów, zawałów czy zapalenia wsierdzia;
  • innych, mniej popularnych chorób, takich jak: toczeń czy niedokrwistość.

Ubezpieczenie będzie też przydatne w momencie, kiedy lekarz skieruje nas na operację związaną z wszczepieniem by-passów, przeszczepu któregoś z narządów, a nawet przy amputacji kończyny. Przed podpisaniem umowy powinniśmy poprosić jednak o szczegółową listę chorób, które zostały objęte polisą. Nie każdy problem zdrowotny może kwalifikować się do wypłacenia pieniędzy.

Często bywa i tak, że to dorośli otrzymują lepszą ochronę zdrowia i życia. Tutaj warto wspomnieć, że ubezpieczenie może obejmować nie tylko nas, ale również naszą rodzinę – żonę, męża czy dzieci. Warto dowiedzieć się także, w przypadku jakich chorób naszej pociechy możemy liczyć na finansowe wsparcie. 

Dla kogo jest ubezpieczenie na wypadek choroby?

W rzeczywistości wybór odpowiedniej polisy to sprawa indywidualna. To od nas zależy, jaki pakiet najbardziej nas interesuje i czy chcemy ochroną objąć tylko siebie, czy także naszych najbliższych. Ubezpieczenie na wypadek choroby to jednak jedna z umów, która może przydać się każdemu, kto martwi się o swoją przyszłość i możliwości finansowe. Warto także sprawdzić, czy w naszej rodzinie nie występowały już pewne choroby, które mogą być dziedziczne. 

Ubezpieczenie na wypadek choroby – jak otrzymać świadczenie? 

Jeżeli przydarzy się nam się jedna z tych przykrych sytuacji, którą obejmuje zawarta z ubezpieczycielem umowa – powinniśmy poznać podstawowe zasady postępowania, dzięki któremu otrzymamy świadczenie w możliwie krótkim czasie. Procedura ta wygląda różnie w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każda z firm może wymagać od poszkodowanego złożenia odpowiednich wniosków, a także przekazania kopii dokumentacji medycznej. 

Ile pieniędzy możemy otrzymać w związku z posiadaną polisą? Wszystko zależne jest przede wszystkim od tego, jaki pakiet i wysokość składek wybraliśmy. Ma to realny wpływ na kwotę, która zostanie nam później wypłacona. Ważny jest także powód starania się o przyznanie nam świadczenia. Okazuje się, że niektóre choroby zapewniają nam wypłatę nawet kilkuset tysięcy, natomiast w przypadku innych możemy otrzymać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że do danego zdarzenia nie może dojść poprzez działanie celowe – w takim przypadku umowa nie gwarantuje nam finansowego wsparcia. 

Portal-zdrowia.pl

Learn More →