Ból u małego pacjenta – znajdź na niego skuteczny sposób!

Przebieg chorób dziecięcych, którym towarzyszy odczuwany przez najmłodszych ból o rożnym natężeniu, wymaga od nas dorosłych nie tylko zapewnienia im należytej troski i opieki w tym trudnym dla nich czasie, ale też umiejętności poszukiwania metod pozwalających zmniejszyć odczucie bólu. Jedną z nich są oczywiście preparaty przeciwbólowe, które – zgodnie ze swoją nazwą – pozwalają zredukować ból o różnym źródle pochodzenia. Zażywanie tego rodzaju środków zawsze powinno odbywać się przy zachowaniu szczególnej ostrożności. W przypadku małych dzieci, których organizmy są bardzo wrażliwe, ostrożność ta powinna być jeszcze większa. Jakie środki przeciwbólowe będą najlepsze dla dzieci?

Na małe i duże bóle

Podawanie dziecku leków to ogromna odpowiedzialność. W żadnym wypadku nie można ich stosować zupełnie samodzielnie, bez porozumienia się z lekarzem lub farmaceutą – jeśli rozważamy wdrożenie leków dostępnych bez recepty. Poznanie składu preparatu, wszelkich przeciwwskazań do jego stosowania, ewentualnych skutków ubocznych oraz sposobu dawkowania to absolutna podstawa i obowiązek każdego rodzica. Ból u dzieci może pojawiać się na skutek różnych przyczyn – zarówno tych, które wynikają z chorób przewlekłych, jak i dolegliwości wynikających z krótkotrwałych schorzeń. Bardzo ważne jest ustalenie jego źródła, bo tylko w ten sposób można wdrożyć skuteczną terapię, przynoszącą ulgę małym pacjentom i przyspieszającą powrót do zdrowia.

Niekiedy jednak zdarza się, że bóle towarzyszą już zdiagnozowanym schorzeniom, jak na przykład choroby stawów, które dotykają także najmłodszych. Bóle stawów im towarzyszące mogą pojawiać się u dzieci w różnym wieku i dotyczyć stawów kończyn górnych lub dolnych. Przez dzieci są określane po prostu jako ból nogi lub ręki. Dopiero specjalistyczna diagnoza pozwala ustalić faktyczne źródło bólu, jakim może być np. przebyty uraz, choroba zapalna stawów, choroba ogólnoustrojowa, która objawia się właśnie między innymi bolesnością stawów (1).

Bez względu na przyczynę, bóle stawów są mocno odczuwane przez dzieci i mają negatywny wpływ na ich samopoczucie, dlatego bardzo często – poza wdrożeniem terapii mającej na celu jej usunięcie – konieczne jest także zastosowanie środków przeciwbólowych, które łagodzą przykre objawy. Jedną ze skuteczniejszych substancji okazuje się być ketoprofen, który z powodzeniem można stosować już u nieco starszych dzieci.

Ketoprofen – dawkowanie u dzieci

Ketoprofen to lek przeciwbólowy, który działa także przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu ma bardzo szerokie zastosowanie. Wskazania do jego stosowania to przede wszystkim: choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatyczne, urazy, przeciążenia i stany zapalne tkanek okołostawowych, zespół bolesnego barku, bóle ścięgien i mięśni.

Wykorzystuje się go do zwalczania bólu o różnym źródle pochodzenia u osób dorosłych, ale może być stosowany również u dzieci starszych. Ważne jednak, by dawkę leku dostosować do wieku małego pacjenta, zgodnie z zalecaniami producenta. Ketoprofen – dawkowanie u dzieci powyżej 15. roku życia: całkowita dobowa dawka preparatu nie powinna przekraczać 200 g, bez względu na postać farmaceutyczną leku.

Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z przeciwskazaniami do jego zażywania, a także zachować szczególne środki ostrożności, mając na uwadze ewentualne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zaprzestać podawania leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia:

  1. Tuszkiewicz – Misztal E. Co to są bóle stawów i jaki jest mechanizm ich powstawania? https://pediatria.mp.pl/objawy/141623,bole-stawow-u-dzieci. Data dostępu: 5.12.2017.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz