Zdrowe dziąsła Twojego pupila

Posiadanie psa, poza ogromną przyjemnością, jest także obowiązkiem. Zwierzę nie jest przedmiotem, który ładnie wygląda i urozmaica mieszkanie. To żywa istota, która potrzebuje miłości i szczególnej uwagi. Wychowanie psa nie polega również wyłącznie na jego dokarmianiu i wychodzeniu na spacery (chociaż te dwie kwestie są z pewnością bardzo istotne).

Zdrowy pies u weterynarza? Po co?

Tak się składa, że zarówno pies, jak i człowiek, od czasu do czasu potrzebuje przejść przegląd u lekarza. Mamy tutaj na myśli zbadanie ciśnienia, zrobienie podstawowych badań krwi, czy sprawdzenie stanu dziąseł i zębów. Bez rutynowej kontroli nasz pupil może potrzebować znacznie poważniejszej interwencji weterynarza już w niedalekiej przyszłości.

Wyobraź sobie, że całe swoje życie nie myjesz zębów. Kiedyś ludzie tak żyli i w wieku dwudziestu lat nie mieli większości zębów. Nie chodzi o to, by szorować psu zęby ale są pewne sposoby na ich czyszczenie. Przede wszystkim należy raz na jakiś czas kupić kość ze składnikami antybakteryjnymi. Dodatkowo warto zadbać o dietę – dobre jest podawanie psu mieszanek karm. Np. jego ulubiona, pełnowartościowa karma z domieszką karmy przeznaczonej do dbania o zęby i dziąsła.

Dlaczego zadbane zęby są tak istotne?

W jamie ustnej rozwija się wiele szkodliwych bakterii, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia zwierzaka. Nie lekceważ tego. W momencie gdy weterynarz zasygnalizuje, że należy wyczyścić kamień nazębny u Twojego pupila, zgódź się. W przeciwnym razie będziesz musiał borykać się z szeregiem niepożądanych objawów tego zaniedbania. Zły stan uzębienia może odbić się na odporności psa, na wydolności jego narządów wewnętrznych oraz dyskomforcie podczas jedzenia.

Bądź dobrym właścicielem i tak, jak dbasz o siebie, zadbaj o swojego zwierzaka. On jest od Ciebie w pełni zależny. Jakość oraz długość życia zwierzaka w dużej mierze zależy od pielęgnacji przez jego właściciela. Pamiętaj o tym i nie bagatelizuj więcej tematu zdrowych zębów i dziąseł. Weterynarz wcale nie chce „naciągnąć” Cię na zbędne koszty, proponując taki zabieg – on w ten sposób chroni Cię przed znacznie większymi wydatkami.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz