Wyposażenie gabinetu okulistycznego

Każdy początkujący lekarz, niezależnie od specjalności, zadaje sobie to samo pytanie: pracować u kogoś czy otworzyć własny gabinet? Jeśli jesteś okulistą i myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej, podpowiemy Ci, jak wyposażyć własny gabinet, by móc rozpocząć leczenie okulistyczne.

Wymagania lokalowe

Wymagania lokalowe, w przypadku gabinetu okulistycznego, nie różnią się zbytnio od wymagań co do innych gabinetów lekarskich. Przede wszystkim liczy się czystość, dlatego zarówno podłogi, jak i meble powinny być wykonane z materiałów, które są łatwe do utrzymania w czystości. Ściany muszą być pokryte farbą, która odporna jest na zmywanie i ścieranie. W gabinecie musi być umieszczona chociaż jedna umywalka z bieżącą ciepłą wodą, a ściany wokół niej powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Warto również pamiętać o wydzieleniu osobnego pomieszczenia na poczekalnię oraz toalety dla personelu i pacjentów.

Sprzęt i narzędzia okulistyczne

Jeśli już znaleźliśmy odpowiedni lokal, zadbaliśmy o meble oraz wszystkie pomieszczenia, musimy pomyśleć o sprzęcie oraz narzędziach okulistycznych. Jeśli specjalizujemy się w chirurgii oka i w naszym gabinecie będziemy wykonywać różne zabiegi, powinniśmy w pierwszej kolejności zakupić także podstawowe narzędzia chirurgiczne. Są to m. in. pęsety, nożyczki czy kleszczyki. Zanim jednak przejdziemy do leczenia, pomyślmy o diagnostyce. Niezbędne do wszelkich badań będą: tonometr, oftalmoskop, lampa szczelinowa, synoptofor czy tablica okulistyczna. Jeśli już zdiagnozujemy wadę wzroku i będziemy musieli wybrać odpowiednie okulary, przyda nam się także kaseta próbnych szkieł. Z kolei przy operacjach opadania powieki czy leczeniu niedomykalności powiek potrzebna nam będzie komora wilgotna wielokrotnego użytku. Sprawdza się ona świetnie, gdy wymagana jest ochrona pooperacyjna oka.

Niezależnie od tego, jaki gabinet zamierzacie otworzyć, musicie liczyć się z dużymi kosztami, zarówno jeśli chodzi o umeblowanie, jak i sprzęt oraz podstawowe narzędzia.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz