Niezbędne akcesoria do gabinetu stomatologicznego

Każdy gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w niezbędne akcesoria, które służą lekarzom, jak i pacjentom. Mają one na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i podstawowych zasad higieny. Sprawdźmy, co powinno znajdować się w profesjonalnym gabinecie dentystycznym.

Artykuły jednorazowego użytku to podstawa higieny

W każdy gabinecie stomatologicznym powinny znajdować się niezbędne artykuły jednorazowego użytku, konieczne podczas pracy dentysty.

  • maski ochronne

Maski ochronne są niezbędne, ponieważ lekarz podczas swojej pracy narażony jest na rozprzestrzenianie się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Maseczki ochronne składają się z  delikatnej flizeliny oraz dwóch gumek, które ułatwiają utrzymanie maseczki we właściwym miejscu (nie uciskają i nie powodują żadnego dyskomfortu dla używającego). Maski przepuszczają powietrze, dlatego też nie powodują utrudnień w oddychaniu. Dzięki nim stomatolog jest zabezpieczony przed krwią i różnymi wydzielinami, które często wydobywają się z ust pacjenta. W każdym gabinecie stomatologicznym powinien znajdować się zapas takich masek, ponieważ, niekiedy konieczne jest zmienianie ich nawet przy jednym pacjencie (kiedy maska jest zabrudzona natychmiast powinno się ją zmienić).

  • rękawiczki jednorazowe

Rękawiczki jednorazowe spełniają bardzo ważną rolę w ograniczaniu ryzyka przenoszenia infekcji. Stomatolog, w celu zapewnienia najwyższych standardów usług oraz zasad higieny, powinien przy każdym pacjencie zmieniać rękawiczki.

  • kubeczki jednorazowe do wody

To absolutna podstawa w każdym gabinecie stomatologicznym, jaką powinni mieć do swojej dyspozycji pacjenci. Kubki jednorazowe wykonane są z tworzywa sztucznego – polipropylenu. Kubeczki jednorazowego użytku dostępne na stronie sklepu internetowego Solomedica znajdują zastosowanie głównie w gabinetach stomatologicznych, ponieważ pasują do większości unitów i podajników, ponadto są łatwe w dozowaniu, nie ulegają deformacji przy wyjmowaniu oraz nie pękają.

  • końcówki do ślinociągu

Końcówki do ślinociągu są niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym. Używa się ich do odsysania podczas zabiegów stomatologicznych (są wykonane z miękkiego i delikatnego materiału, dlatego nie powodują podrażnienia śluzówki). Końcówki nie ulegają odkształceniu, ale bardzo dobrze dostosowują się do wymaganego kształtu. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym w dużym stopniu podnoszą komfort pacjentów.

  • igły jednorazowe

Igły jednorazowe służą do wykonywania różnego rodzaju  zastrzyków. W gabinecie stomatologicznym używa się ich głównie do podawania znieczulenia pacjentom.

  • jednorazowe szczoteczki do zębów

Jednorazowa szczoteczka do zębów jest współcześnie obowiązkowym elementem w  gabinecie stomatologicznym. Szczoteczki jednorazowe występują w wersji z pastą lub bez pasty. Powinny stanowić alternatywę dla osób, które nie zdążyły przygotować się do wizyty u dentysty, bo na przykład przyszły prosto z pracy czy ze szkoły.

Wszystkie akcesoria wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym wpływają na ogólne postrzeganie tego miejsca przez pacjentów. Przestrzeganie zasad higieny jest podstawa, na którą większość osób zwraca szczególną uwagę.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz