Jedna mała tabletka może mieć niebagatelny wpływ na nasz organizm. Niewielkie dawki leków powstrzymują procesy biochemiczne w ciele lub wywołują je, leczą choroby lub przeciwnie – pogarszają nasz stan. Nie inaczej jest z jedzeniem i piciem. Przyjmowanie określonych pokarmów ma wpływ odczyn pH naszego ciała. Jaki efekt przynosi utrzymywanie określonego pH?
Konsekwencje zaburzonego pH organizmu
Wiele objawów zaburzeń odczynu pH ciała jest niepozornych. Z łatwością przypisujemy je czynnikom takim, jak: kiepska pogoda, przemęczenie, stres. Czy to możliwe, że nasze obniżone samopoczucie, chroniczne zmęczenie i nieuzasadnione rozdrażnienie mają źródło w zaburzonej gospodarce elektrolitycznej? Okazuje się, że tak. Niestety, standardowe badania, jakie przeprowadzamy, aby wykryć przyczynę takiego stanu, najczęściej nic nie wykażą, ponieważ niewłaściwe pH nie ujawni się w analizach krwi ani moczu.
Jeżeli borykasz się z kiepskim samopoczuciem i stan ten się przedłuża tak, że nie możesz już się oszukiwać, iż przyczyną jest nieciekawa pogoda, być może cierpisz z powodu zakłócenia równowagi zasadowo-kwasowej. Trzeba wiedzieć, że to właśnie odpowiednia relacja kwasów do zasad decyduje o poprawnym przebiegu procesów zachodzących w ciele – a te mają wpływ na każdy aspekt naszego życia. Przeciągające się nieprawidłowości w tym zakresie mogą wywoływać przewlekłe schorzenia o charakterze ogólnoustrojowym.
Czym jest pH i dlaczego to ważne?
Oznaczenie pH służy do określania kwasowości lub zasadowości roztworu. Jony wodoru odpowiadają za odczyn kwaśny, a jony wodorotlenkowe za zasadowy. No dobrze, ale jak to się ma do naszego ciała?
Procesy zachodzące w ciele wymagają określonych warunków. Temperatura musi być optymalna, dlatego zawsze utrzymuje się na poziomie 36,6 stopnia Celsjusza, a gdy jest inna, oznacza to chorobę. Podobnie rzecz ma się z pH krwi i innych płynów ustrojowych. Przyjmuje się, że pH krwi powinno mieścić się w przedziale 7,35–7,45. Wartości poniżej 6,8 oraz powyżej 7,8 uznaje się za niebezpieczne. W jaki sposób ich uniknąć?
Można wpływać na odczyn płynów ciała poprzez przyjmowanie pewnych produktów, a unikanie innych. Zakwaszaniu krwi sprzyjają: mięso, produkty węglowodanowe (cukier, wyroby mączne), kawa, czarna herbata, alkohol, nikotyna.
Jednym z prostych sposobów na uniknięcie zakwaszenia organizmu jest picie wody o odpowiednim odczynie. Pomaga w tym jonizowanie wody. Woda, którą pijemy, powinna mieć odczyn neutralny. Jeżeli połączymy to z dietą, która nie przyczynia się do zakwaszania, możemy odczuć pozytywne skutki na własnej skórze – i nie tylko!