Skuter inwalidzki – nie tylko dla niepełnosprawnych

Skutery inwalidzkie to specjalistyczne trój- lub czterokołowe pojazdy, które ułatwiają samodzielne poruszanie się w przypadku problemów z mobilnością. Najczęściej kojarzone są z osobami niepełnosprawnymi, jednak z powodzeniem mogą służyć również seniorom, którym, z racji wieku, trudno pokonywać spore dystanse.

Skuter dla seniora – czy warto?

Skuter inwalidzki łączy cechy elektrycznego wózka inwalidzkiego i tradycyjnego skutera. W odróżnieniu od tego pierwszego, rozwija większe prędkości i posiada kierownicę zamiast joysticka, od tradycyjnego pojazdu tego typu różni go zaś liczba kół (inwalidzki skuter ma ich nie dwa, a trzy lub cztery) a także niższe parametry dotyczące maksymalnego rozpędu. Wszystko to sprawia, że skuter inwalidzki staje się bezpiecznym i łatwym w prowadzeniu środkiem lokomocji doskonałym dla osób w podeszłym wieku, które chcą zachować samodzielność oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Do prowadzenia skutera inwalidzkiego nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia. Można poruszać się nimi zarówno po chodnikach, jak i po drogach publicznych – pod warunkiem, oczywiście, że pojazd jest wyposażony w kierunkowskazy oraz światła.

Jak wybrać skuter inwalidzki dla osoby starszej?

Aby wybrać odpowiedni model skutera inwalidzkiego pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Ważny jest przede wszystkim stopień ograniczenia ruchomości, w tym poziom sprawności rąk osoby kierującej. Istotna jest także moc akumulatora, od której zależy osiągana prędkość oraz dystans, jaki jest w stanie pokonać pojazd na jednym ładowaniu. Najbardziej zaawansowane modele mogą przejechać około 15 kilometrów z prędkością 15 km/h. Przy mniejszej pojemności akumulatora można rozpędzić się do około 8 km/h, pokonując 16 km. 

Skuter inwalidzki dla seniora - esklep.brandvital.eu

Przed zakupem skutera inwalidzkiego trzeba zastanowić się również, w jakim terenie najczęściej będzie użytkowany. Jeśli pojazd ma służyć głównie w domu i jego najbliższej okolicy, wystarczy mniejszy, lżejszy sprzęt wyposażony w koła o niewielkiej średnicy. Bardziej masywne pojazdy o dużych pneumatycznych kołach zapewnią większy komfort jazdy na mniej stabilnych, pozamiejskich podłożach.

Ważnym kryterium doboru inwalidzkiego skutera elektrycznego jest również maksymalny udźwig. Najczęściej wynosi on 180 kg, dlatego pojazd może służyć osobom zmagającym się z nadwagą, którym pokonywanie sporych odległości sprawia trudność. Warto także zwrócić uwagę na takie parametry, jak całkowita długość skutera czy promień skrętu.

Zalety korzystania ze skuterów inwalidzkich

Skutery inwalidzkie pozwalają osobom w podeszłym wieku zachować większą samodzielność. Konieczność zrobienia zakupów czy załatwienia sprawy urzędowej w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od domu przestaje wymagać zaangażowania osób trzecich. Korzystanie ze skutera umożliwiającego wypoczynek na świeżym powietrzu to także doskonała forma aktywizacji seniorów, niezbędnej dla zachowania dobrej kondycji psychicznej.

Skutery inwalidzkie zapewniają stabilną, bezpieczną jazdę i są bardzo proste w obsłudze. Wygodę zwiększają komfortowe fotele i podłokietniki. Mniejsze modele można składać i bez problemu przewozić w aucie.

Dodatkową zaleta jest możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup skutera inwalidzkiego. Obecnie osoby ograniczone ruchowo mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w wysokości 7 500 tys. zł przy minimalnym wkładzie własnym na poziomie 25%.

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru modelu bądź warunków otrzymania dofinansowania, warto skonsultować się z pracownikiem renomowanego sklepu z zaopatrzeniem medycznym. Specjalista doradzi, jakie parametry pojazdu będą w naszym przypadku odpowiednie i pomoże w załatwieniu niezbędnych formalności.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →