Zdawać by się mogło, że każdy z nas wie jak dbać o zęby, jednak często podczas wizyty u stomatologa okazuje się, że mamy do leczenia jednego czy więcej zębów? Ludzie zrzucają winę na niewłaściwe geny, ale takie tłumaczenia są bez sensu. Zęby psują się od próchnicy, czyli niezwykle zakaźnej choroby.
Czym jest próchnica?
Jest to niezwykle zakaźna choroba, którą zakwalifikowano nawet do chorób społecznych, nie ma w tym nic dziwnego ponieważ cierpi na nią ponad 90% Polaków. Mimo, iż sami odpowiednio dbamy o zęby, to jednak też jesteśmy narażeni na zakażenie poprzez kontakt z zainfekowaną osobą np. poprzez pocałunek czy korzystanie z tych samych naczyń. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które odkładają się w płytce nazębnej, a zła dieta pomaga im się rozrastać. Im więcej cukrów w diecie – tym większa pożywka dla bakterii. Dzięki tym cukrom, bakterie mogą produkować kwasy, które demineralizują szkliwo i niszczą zęba.
Jak wygląda leczenie chorego zęba?
Wszystko zależy od tego w jakim stopniu jest on popsuty, próchnica wykryta bardzo szybko, pozwala na zaleczenie jej tylko fluorem. Późniejsze stadia wymagają już leczenia inwazyjnego, czyli lekarz najpierw musi usunąć zainfekowaną próchnicą tkankę, a następnie wstawić plombę. Jeżeli zbyt długo zwlekaliśmy z wizytą w gabinecie stomatologicznym i zdążyło już dojść do zainfekowania wewnętrznej tkanki zęba tzw. miazgi, pozostaje już tylko leczenie kanałowe Radom.
Jak zapobiegać próchnicy?
Oczywiście podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest regularne mycie zębów – rano i wieczorem. Ważne jest, aby pamiętać, że szczoteczkę należy wymieniać co kilka miesięcy, pomoże to utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Dobrze jest też używać specjalnych płynów do płukania ust, ale nie należy tego robić po każdym myciu – większość z nich zawiera w składzie alkohol, a ten jak wiadomo, w nadmiarze szkodzi również zębom. No i najważniejsze, należy pamiętać o regularnych wizytach u dobry stomatolog Radom, pozwoli to na wykrycie próchnicy w jej wczesnym stadium.