Alternatywne metody leczenia – hirudoterapia

Korzystny wpływ pijawek na zdrowie ludzi jest znany od wielu wieków i od dawna wykorzystywany w medycynie ludowej. W ostatnim czasie przeprowadzono liczne badania i dopuszczono hirudoterapię jako zatwierdzoną przez środowisko lekarskie naturalną, alternatywną metodę leczenia licznych schorzeń.

Co leczy się pijawkami?

Obecnie zabiegi hirudoterapeutyczne wykorzystuje się w bardzo wielu gałęziach medycyny, a nawet w kosmetologii. Przede wszystkim pijawki mogą pomóc przy leczeniu schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym, na przykład przy miażdżycy lub żylakach. Coraz częściej wykorzystuje się je też przy różnego rodzaju stanach zapalnych i ropniach, ponieważ pijawki mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także wspierają naturalne procesy lecznicze organizmu. Hirudoterapia sprawdza się w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorobach układu ruchu, a także przy wielu innych schorzeniach dotykających organizmu człowieka.

Jak wygląda zabieg?

Stawianie pijawek powinno być przeprowadzane w gabinecie, w sterylnych warunkach i przez osobę, która ukończyła kurs hirudoterapii. Dzięki temu zabieg zostanie wykonany prawidłowo i zgodnie z zasadami. Pijawki są kładzione w odpowiednich miejscach w zależności od schorzenia. Następnie wgryzają się i przez godzinę pobierają krew. W tym czasie wpuszczają do organizmu różne substancje lecznicze, które wpływają stymulująco na układ immunologiczny, a także działają na wiele innych sposobów. Następnie pijawki są zdejmowane. Zwykle potem występuje krwawienie i zaczerwienienie skóry, które powinno zniknąć w ciągu doby.

Czy hirudoterapia jest bezpieczna?

Zabieg pijawkami jest bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje go osoba, która posiada niezbędną wiedzę w tym zakresie, a pijawki pochodzą z odpowiedniego źródła. Zgodnie z zasadami, pijawki do zabiegów medycznych powinny pochodzić z hodowli laboratoryjnych, a stosować je można tylko jednorazowo, z uwagi na kontakt z krwią. Po zabiegu każda pijawka jest niszczona, dzięki czemu nie ma ryzyka przenoszenia niebezpiecznych chorób.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz