Leczenie łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to schorzenie, które dotyka około 10% tenisistów. Pozostałe przypadki stanowią osoby, które wykonują pracę biurową lub manualną np. pracownicy służby zdrowia, mechanicy, elektrotechnicy.

Łokieć tenisisty – przyczyny, obawy i leczenie

Łokieć tenisisty rozpoznaje się głównie po bólu w bocznej części stawu łokciowego podczas chwytania, manipulowania przedmiotami czy prostowania ręki. Jest to schorzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza u osób, które wykonują pracę rękami. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny oraz jak może wyglądać leczenie łokcia tenisisty.

Przyczyny łokcia tenisisty

Podstawową przyczyną schorzenia, jest długotrwałe wykonywanie jednej czynności np. pisania na klawiaturze. W związku z nim pojawiają się stany degeneracyjne ścięgien oraz przyczepów mięśni. Wraz z kolejnymi mikrourazami, zdrowe tkanki zastępowane są tkanką łączną, która jest nieco słabsza, a z upływem czasu przestaje nadążać z regeneracją. Pojawiają się zwapnienia, zesztywnienia oraz uciskanie nerwów przebiegających w tej okolicy.

Objawy łokcia tenisisty

Oprócz bólu podstawowymi objawami łokcia tenisisty są:

  • uczucie osłabienia oraz szybkiej męczliwości mięśni,
  • dolegliwości wyłącznie w czasie aktywności, raczej nie w fazie spoczynku,
  • poranna sztywność, trudności z chwytaniem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów,
  • tkliwość tkanek w okolicach łokcia, czasami promieniowanie nawet do nadgarstka.

Symptomy te sprawiają, że w większym nasileniu choroby problemem może być nawet czesanie się, mycie zębów czy otwieranie drzwi. Warto zatem interweniować już przy pierwszych sygnałach o chorobie.

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty zawsze rozpoczyna się od diagnostyki – oględzin, wywiadu oraz ewentualnie badania USG. Czasami dodatkowo można wykonać przykładowo rentgen, rezonans lub tomografię. Później w zależności od przyczyn problemu konstruuje się odpowiedni plan leczenia. Można rozpocząć od spotkań z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Jeżeli to nie przyniesie efektów, mogą sprawdzić się leki sterydowe, zabiegi komórkami macierzystymi lub interwencje chirurgiczne. Takie leczenie tej przypadłości możesz wykonać między innymi w gabinecie HandProject Clinic.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →