Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty?

Obecnie wiele osób boryka się z problemem przebarwień i osadem na zębach. Wywołują je między innymi pokarmy i napoje, które przyjmujemy, a więc na przykład kawa czy herbata, ale również używki takie jak papierosy. Często jednak ciemniejszy odcień kości uwarunkowany jest genetycznie. Nowoczesna stomatologia w wielu przypadkach pozwala rozjaśnić zęby i usunąć z nich przebarwienia. Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty? Podpowiadamy.

Wybielanie zębów a konsultacja ze stomatologiem

Osoby, które są zainteresowane wybielaniem zębów, mogą znaleźć specjalistę, który wykonuje takie zabiegi, na przykład przez internet, wpisując w popularnej wyszukiwarce frazę taką jak: „dentysta Kraków”. Wybielanie zębów u stomatologa zawsze poprzedza konsultacja z tym specjalistą, podczas której ocenia on między innymi stan zębów i wykonuje profesjonalną higienizację.

Należy mieć świadomość, że zabieg ten może być wykonany wyłącznie na zdrowych zębach. Dlatego, jeżeli mamy jakiekolwiek ubytki, muszą one zostać najpierw wyleczone. Następnie stomatolog przedstawia nam możliwe techniki wybielania zębów. Obecnie dużą popularnością cieszy się metoda nakładkowa, a także najnowocześniejsza technika PrevDent.

Wybielanie zębów a czyszczenie przebarwień i higienizacja jamy ustnej

Niezależnie od wyboru metody wybielania zębów, przed przystąpieniem do takiego zabiegu stomatolog wykonuje pełną higienizację jamy ustnej. Konieczne jest wówczas usunięcie kamienia nazębnego, osadów i przebarwień. W zależności od wyboru metody wybielania stosuje się w tym celu np. specjalną kombinację środków powierzchniowo-czynnych, detergentów, rozpuszczalników i aktywnego tlenu, które wnikają głęboko w strukturę zęba, dzięki czemu usuwają plamy.

Zasadniczy etap wybielania zębów

W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na wybielanie zębów metodą nakładkową, lekarz pobiera odciski obu łuków zębowych, a technik dentystyczny wykonuje nakładki do wybielania, które są przekazywane pacjentowi wraz ze specjalnym żelem, dzięki czemu może samodzielnie wybielać zęby w domu. Znacznie skuteczniejszą metodą jest jednak technika PrevDent, a więc w pełni przeprowadzana w gabinecie przez stomatologa.

Specjalista wówczas miesza dwa składniki: tlen z nano-hydroksyapatytem, które tworzą aktywną pianę. Jest ona w stanie wejść w strukturę szkliwa, wybielając je i mineralizując. W kolejnym etapie następuje remineralizacja szkliwa. Stomatolog aplikuje więc na zęby pacjenta specjalny preparat, który je remineralizuje i naprawia ich powierzchnię i dodatkowo ogranicza ewentualną pozabiegową bolesność czy nadwrażliwość.

Efekt tej metody jest natychmiastowy. Zęby są bielsze, jaśniejsze, a pacjent zyskuje promienny uśmiech. Po takim zabiegu przez około 24 godziny należy jednak powstrzymywać się od spożywania pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo, a więc na przykład kawy, herbaty czy owoców.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →