Dobry aparat słuchowy, czyli jaki?

Niezawodne i prawidłowo dobrane aparaty słuchowe mogą w znaczący sposób poprawić jakość życia osoby niedosłyszącej. Dla tych, którzy codziennie używają aparatów słuchowych najważniejsze są lepsze rozumienie mowy oraz funkcjonalność i niezawodność. Współczesne aparaty spełniają te trzy warunki, a przy tym w niczym nie przypominają urządzeń, które pamiętamy jeszcze sprzed kilku lat – są małe i eleganckie.

W przypadku osób mających ubytek słuchu aparaty są podstawowym rozwiązaniem, pozwalającym im normalnie funkcjonować: umożliwiają swobodne komunikowanie się, naukę, pracę. Pozwala na swobodną komunikację, skuteczną naukę oraz pracę. Po prostu dobre, nowoczesne urządzenia pomagają zmienić życie na lepsze. Ale czym powinien się charakteryzować dobry aparat słuchowy?

Przede wszystkim funkcjonalność

Głównym zadaniem aparatu słuchowego jest pomoc osobie niedosłyszącej lepiej słyszeć. Wybór odpowiedniego rozwiązania zaczyna się od określenia rodzaju ubytku słuchu i warunków anatomicznych ucha przez specjalistę w poradni audiologicznej lub gabinecie audioprotetycznym. Wykwalifikowany protetyk słuchu nie tylko dobierze aparaty słuchowe do ubytku słuchu, ale też dostosuje je do naszego stylu życia i oczekiwań.

Na rynku znajdziemy wiele modeli aparatów słuchowych. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy aparatów zausznych, wewnątrzusznych, wewnątrzkanałowych czy zausznych ze słuchawką w uchu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na dane techniczne, ale również jakość wykonania, funkcjonalność i wygląd. Aparaty muszą być wygodne- nie mogą uwierać ani wysuwać się. Powinny zapewniać dźwięk dobre jakości i posiadać przydatne na co dzień funkcje. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią na przykład sprawić, że nasz mózg mniej się męczy, dzięki czemu nie czujemy się wyczerpani pod koniec dnia, pozwalają nadążać za rozmowami w głośnym otoczeniu, ułatwiają rozmawianie przez telefon komórkowy czy słuchanie telewizji. Najnowocześniejsze aparaty słuchowe oferują nie tylko funkcje łączności bezprzewodowej, ale także możliwość korzystania z usług serwisu IFTTT (If this then that).

Wygląd też jest ważny

Niestety dla wielu osób noszenie aparatu słuchowego wciąż jest czymś krępującym. Najwięcej obiekcji mogą mieć dzieci, zwłaszcza nastolatkowie, którzy wstydzą się używać aparatów słuchowych – negatywne opinie ze strony rówieśników mogą wyrządzić bardzo dużo szkody. Ale również dorośli bywają zakłopotani. Dlatego tak ważnym kryterium przy wyborze aparatu jest również jakość wykonania, wielkość, kształt. Najnowszej generacji aparaty słuchowe, np. marki Oticon, dobrane do naszych potrzeb będą małe i eleganckie. Nowoczesny design aparatów jest niezwykle istotny, szczególnie dla osób, które szukają dyskretnego kompleksowego rozwiązania.

Poczucie komfortu i dodatkowe funkcje

Warto pamiętać, że do noszenia aparatu słuchowego trzeba przywyknąć. Jeżeli wybierzemy aparat, który jest wykonany z najsłabszych jakościowo materiałów, na pewno nie będziemy z niego zadowoleni. A przecież nie będziemy chcieli przyzwyczajać się do rozwiązania, które nas irytuje czy pogarsza nasze samopoczucie. Na pewno nie będziemy zadowolenie z aparatów słuchowych o kiepskich parametrach technicznych, oferujących mało funkcji czy wykonanych z komponentów i materiałów złej jakości. Dźwięk w takich urządzeniach może być niekomfortowy (możemy słyszeć szumy, piski, zniekształcenia), a ich używanie może powodować ból ucha, ból głowy lub alergie. Dobrej jakości aparaty działają bezawaryjnie i poprawiają komfort życia.

Aparaty słuchowe, np. marki Oticon są wyposażone również w szereg rozwiązań, ułatwiających nawiązywanie łączności z innymi urządzeniami bezprzewodowymi, m.in. telefonem lub tabletem. To ogromna zaleca z punktu widzenia młodzieży oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Aparaty słuchowe dobrane pod kątem naszych potrzeb i dostosowane do naszych oczekiwań powinny być niezawodne wygodne i proste w użyciu, a także przynosić nam realne korzyści.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz