Techniki stawiania pijawek

Hirudoterapia to zabieg z użyciem pijawek, który ostatnio cieszy się dużą popularnością. Nie jest to żadna nowa metoda leczenia, bowiem używana była już w starożytności. Ale to właśnie teraz wraca do łask. Chcecie wiedzieć, jakie są poszczególne techniki stawiania pijawek? Być może to właśnie Wy będziecie chcieli następnym razem skorzystać z takiego zabiegu.

Hirudoterapia

Hirudoterapia to inaczej leczenie pijawkami. Właściwości lecznicze biorą się z wydzieliny gruczołów ślinowych pijawek. To właśnie tam znajduje się ponad 100 różnych związków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy przeciwzakrzepowym.

Techniki stawiania pijawek

Wyróżniamy różne techniki stawiania pijawek. Wszystko zależy od tego, na co leczony jest konkretny pacjent. Wśród najpopularniejszych technik znajdują się:

  • Technika leczenia miejscowego – oczywiście ta technika jest chyba najbardziej popularna spośród wszystkich innych. Polega ona na przystawianiu pijawek w miejscu dolegliwości. Duży udział w tej technice mają substancje produkowane przez pijawkę. Rozszerzają one naczynia krwionośne i pomagają przenikać innym hirudozwiązkom przez błony komórek i tkanek pacjenta.
  • Hirudokompleksoterapia – technika ta wykorzystywana jest w terapii kompleksowej i profilaktycznej. Bardzo często stosuje się ją w leczeniu profilaktycznym miażdżycy czy hamowaniu procesów starzenia się organizmu. Pijawki przystawiane są w różnych miejscach na ciele w celu oddziaływania na różne układy narządów wewnętrznych, np. w okolicach wątroby, nerek, kości ogonowej itp.
  • Hirudoenergoterapia – w tym przypadku pijawki przystawia się do różnych stref energetycznych na ciele.
  • Hirudorefleksoterapia – technika ta ma na celu oddziaływanie na punkty na ciele, które wykorzystywane są przy akupunkturze.
  • Hirudoneuroterapia – pijawki oddziałują na układ nerwowy człowieka.
  • Hirudoautoimmunoterapia – tutaj krew pobierana jest z przystawionej uprzednio pijawki i oddziałuje na układ limfatyczny. Takie zabiegi wykonuje się niezwykle rzadko i jedynie pod nadzorem lekarza.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz