Jak założyć specjalistyczny gabinet lekarski?

Prywatne gabinety lekarskie są alternatywą dla publicznej opieki zdrowotnej. Żeby założyć swój gabinet, należy spełnić określone wymogi i standardy, aby można było przyjmować w nim pacjentów. Pomieszczenie musi być przede wszystkim sterylne i odpowiednio wyposażone. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakładaniu gabinetu?

Oprócz posiadania prawa do wykonywania zawodu ważny jest przede wszystkim sam wygląd pomieszczenia, w którym będą przyjmowani pacjenci, a także poziom higieny i obecność specjalistycznych sprzętów medycznych, odpowiednio dobranych do danej specjalizacji.
Zakładając np. gabinet ginekologiczny, musimy pamiętać, że narzędzia ginekologiczne nie będą zdatne do gabinetów o innej charakterystyce.

Pomieszczenie spełniające wymogi

Najważniejszym aspektem wykonywania usług lekarskich jest posiadanie odpowiedniego gabinetu, w którym podłoga oraz ściany muszą być gładkie i dodatkowo zabezpieczone materiałem, który jest odporny na działanie środków dezynfekujących i nie ulega zawilgoceniu. Do tego celu należy użyć materiałów gresowych lub ceramicznych, a podłoga powinna być wyłożona wykładziną kauczukową.

Jeśli chodzi o meble lekarskie w tym specjalistyczne szafy, które posłużą do przechowywania leków, narzędzi oraz innych materiałów medycznych, to powinny z reguły wisieć na ścianach lub stać na nogach. Jest to najwygodniejsze i najlepsze rozwiązanie, które pozwoli utrzymać całą powierzchnię podłogi w czystości.

Wyposażenie gabinetu

Oprócz kozetki, która jest standardowym wyposażeniem każdego gabinetu, nie może zabraknąć biurka lekarskiego. Powinno mieć ono prostą konstrukcję i posiadać kilka dodatkowych szuflad, w których można przechowywać różnego rodzaju dokumenty i akcesoria lekarskie, by mieć je zawsze na wyciągnięcie ręki. Do biurka należy dobrać obrotowe krzesło na kółkach, aby praca siedząca była wygodniejsza. Warto zainwestować także w krzesła dla pacjentów. Pomieszczenie musi zawierać również umywalkę, która jest niezbędną do dezynfekcji rąk.
Metalowy wieszak na ubrania znajdujący się przy wejściu do gabinetu byłby tak samo mile widziany.

Kolejny element wyposażenia to metalowe, przeszklone szafy, z półkami o wysokich brzegach, które zapobiegają zsuwaniu się umieszczonych tam narzędzi. Należy pamiętać także o stoliku pod aparaturę medyczną i inne akcesoria, który też jest niezwykle przydatny. Szczególnie polecany dla gabinetów stomatologicznych, posiadających specjalne urządzenia stomatologiczne.

Należy pamiętać, że w zależności od tego, dla jakiej specjalizacji lekarskiej chcemy otworzyć gabinet, powinny się znaleźć w nim odpowiednio dopasowane narzędzia oraz sprzęt medyczny.

Portal-zdrowia.pl

Learn More →

Dodaj komentarz