Problemy urologiczne bez tabu

Kłopoty urologiczne są poważnym problem naszego społeczeństwa, jednak wstydzimy się o nich rozmawiać nawet z lekarzem. Choć skala zjawiska narasta wraz z wiekiem, to często dotyczy ono również osób młodszych, nawet już od 35 roku życia. Przyczyn tych problemów jest wiele, ale większość z nich możemy eliminować sami, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania. Wystarczy zatem odpowiednia profilaktyka. Co jeśli jednak jest już za późno i zachorujemy? Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozwiązania są prostsze i szybsze niż się większości wydaje. Obecnie medycyna pozwala na błyskawiczne oraz praktycznie nieinwazyjne leczenie najpopularniejszych problemów Polaków – kamicy nerkowej, przerostu prostaty czy problemu nietrzymania moczu.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest schorzeniem, które dotyczy aż 5% populacji. Częściej z tym problemem zmagają się mężczyźni i wcześniej ich on dotyka, jednak jest także bolączką kobiet. Czasami o jego wystąpieniu przesądzają uwarunkowania genetyczne, a bywa, że po prostu nieodpowiedni styl życia, jak dieta obfitująca w mięso zwierzęce i duże ilości wapnia czy spożywanie zbyt małej ilości płynów. Brak objawów nawet przez lata, nie przesądza o braku ryzyka zachorowania. Sukcesywne powiększanie się złogów przez dłuższy okres, generować może początkowo zaledwie tępy ból pleców, który bywa błędnie przypisywany chorobie kręgosłupa, a dopiero potem przynieść atak kolki nerkowej. Wiąże się ona z niezwykle silnym bólem, który według niektórych kobiet, jest silniejszy niż bóle porodowe. Często towarzyszą jej też nudności, wymioty i wysoka temperatura. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze rozbicie kamieni, w przeciwnym razie sytuacje takie będą się powtarzać coraz częściej i powodować możliwość wystąpienia różnych powikłań.

Współczesna medycyna oferuje bardzo szybkie, bo zaledwie 30-minutowe i skuteczne w 90% rozwiązanie tego problemu – kruszenie kamieni za pomocą generowanych zewnętrznie fal uderzeniowych, czyli tzw. ESWL. Pacjent nie czuje bólu, a dodatkową zaletą jest również to, że cały pobyt w szpitalu trwa przeważnie niewiele ponad dobę.

Przerost prostaty

Analogiczny okres pobytu w klinice czeka Panów, którzy zdecydują się zlikwidować problem prostaty. Z uwagi na groźbę powikłań wynikających z zaniechania reakcji na rozrost stercza –bóle, parcie na pęcherz, częstomocz lub w zaawansowanych stadiach choroby zatrzymanie moczu i uszkodzenie nerek, zaleca się im po przekroczeniu 50 roku życia coroczne badanie lekarskie. W połowie przypadków może się ono zakończyć skierowaniem na leczenie, a im mężczyzna jest starszy, tym to prawdopodobieństwo wzrasta. Ocenia się, że w  Polsce problem ten dotyczy ponad 2 mln mężczyzn.

Leczenie prostaty odbywa się przy użyciu tzw. zielonego lasera (potasowo-tytanowo-fosforanowego).Ta nowoczesna, mało inwazyjna metoda wykonywana jest jedynie w 30 krajach na świecie. Daje bardzo dobre wyniki, utrzymujące się przez wiele lat, a ponadto nie ma wpływu na sprawność seksualną mężczyzny. Pozytywne efekty będą się utrzymywać tym dłużej, im bardziej pacjent zminimalizuje spożywanie tłuszczów zwierzęcych, używek oraz im większą aktywność fizyczną podejmie – tłumaczy Dr Jerzy Kosmowski, Ordynator Oddziału Urologicznego Prywatnej lecznicy Certus w Poznaniu, gdzie taki laser jest właśnie stosowany.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może być również jednym z objawów prostaty, jednak znacznie częściej problem ten dotyczy kobiet i wynika np. z przebytych ciąż, zaburzeń hormonalnych w okresie menopauzy, siedzącego trybu życia oraz nadwagi. Niebagatelny wpływ, zresztą jak na większość schorzeń, mają też używki. W efekcie zjawisko to dotyczy aż 10% naszej populacji i najczęściej ujawnia się podczas podejmowanego wysiłku fizycznego. To przypadłość, której częstość występowania również wzrasta z wiekiem, a ponieważ polskie społeczeństwo się starzeje, specjaliści przewidują, że odsetek osób borykających się z nią będzie szybko wzrastał. Mimo obiegowej opinii, nie jest to jednak problem, z którym należy nauczyć się żyć.

Aby się go pozbyć wystarczy zaledwie jeden dzień poświęcony na prosty zabieg plastyczny i tylko kilka dni więcej, by powrócić do pełnej aktywności –  dodaje dr Jerzy Kosmowski z Certusa. Pod cewkę moczową wprowadzana jest specjalna samoutrzymująca się taśma, która nie pozwala na obniżenie cewki pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej. W przeciwieństwie do np. terapii farmakologicznej przywraca ona w sposób trwały i bezpieczny prawidłowy układ narządów znajdujących się w miednicy– uzupełnia.

Jak widać choroby urologiczne nie muszą nas ograniczać, a ich leczenie czy rekonwalescencja nie są ani długotrwałe, ani bolesne. Pamiętajmy, jeśli chodzi o zdrowie, nie ma wstydliwych tematów, ani wstydliwych wizyt – także u urologa.

27 komentarzy to “Problemy urologiczne bez tabu”
 1. gamefly 2 maja 2019
 2. gamefly 3 maja 2019
 3. gamefly 6 maja 2019
 4. download minecraft pc 7 maja 2019
 5. bit.ly 7 maja 2019
 6. minecraft for free 8 maja 2019
 7. g 11 maja 2019
 8. g 12 maja 2019
 9. download minecraft 12 maja 2019
 10. g 14 maja 2019
 11. tinyurl.com 14 maja 2019
 12. Lorrie 16 maja 2019
 13. Jon 16 maja 2019
 14. tinyurl.com 16 maja 2019
 15. Shanna 18 maja 2019
 16. tinyurl.com 19 maja 2019
 17. Denis 19 maja 2019
 18. Alvaro Augusto Vidigal 19 maja 2019
 19. tinyurl.com 19 maja 2019
 20. Caridad 19 maja 2019
 21. Dessie 20 maja 2019
 22. tinyurl.com 21 maja 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *